- 140 - „If, howewer, the military officer should consider his force inadequate for the performance of the service required, or the service itself imprac ticable on purely military grounds, it would be competent for him to decline to accede to the requisition. But in so doing he must be pre pared to justify his refusal to the satisfaction of the government he serves, and whose interests are affected by his acts." (1) Onze „Instructiën voor de commandanten der militaire afdeelingen op Java en voor de militaire commandanten buiten Java en Madoera konden in dien geest uitgebreid en gewijzigd worden. Op zuiver militair terrein en buiten contact met het civiel gezag blijvende, zouden die commandanten eene afzonderlijke, meer met de heden- daagsche eischen van leger aanvoering en leger beheer overeenkomen de instructie moeten ontvangen, en dan zou, alleen met het oog op aanvoering en beheer (administratie en verpleging, enz.) in tijd van vrede en van oorlogvéél meer dan in de bestaande instructiën moeten gezegd worden, welke de plichten van de afdeelings- en ge westelijke militaire commandanten in Indië zijn. Daar het niet in het kader van ons onderwerp ligt, hier het concept van zoodanige instructie aan te geven, verwijzen wij naar het Hollandsch „Recueil Militair," het Fransch „Journal militair officiel" en de Duitsche voor schriften ten aanzien van de instructiën der hier bedoelde militaire autoriteiten; een leerzaam vraagstuk ter uitwerking, waaruit blijken zal, dat de bestaande Indische instructiën verre van uitmuntend en bruikbaar zijn. Een voorbeeld, dat voor ons onderwerp past, slechts tot ophelde ring dezer bewering. Wat leest een afdeelings- of gewestelijk mi litaire commandant in het Indische leger uit art. 5 (7) zijner instruc tie? Moet hij bij vijandelijke aanrandingen op eigen gezag han delen? Ja. Bij binnenlandsche onlusten niet. Dan moet eerst de civiele autoriteit zijne hulp inroepen. Maar waarin bestaat dat op eigen gezag handelen, „in afwachting van bevelen," alsdan „de noodige maatregelen nemen?" Mag hij den staat van oorlog of van beleg voorloopig afkondigen? Men leze artt. 43 en 68 van het Regeeringsreglement. Hij heeft slechts de bevelen af te wachten ^1) Zie voor België, J. H. N. De Focz, „Le droit administratif Beige", tome I.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 151