150 is daaraan gekluisterd. Enkele buitengewone leverantiën en requisi tion en dan nog maar alleen op Java mogelijk of de gewapen de fourageeringen (in het vijandelijk land alleen) uitgezonderd, zullen die magazijnen volgens de gewone bepalingen, d. i. liet „Reglement op het houden van aanbestedingen en ambtelijke voorschriften, in acht te nemen bij de toepassing van dit reglement" Indisch Staats blad N° 39 van 1870, enz.) en de „Algemeene voorwaarden voor de ten behoeve van het Departement van Oorlog te houden aanbe stedingen" (A. O. N° 76 van 1873, enz.), moeten worden aangevuld een en ander een gevolg van het bepaalde bij art. 38 der „Comptabili teitswet.' De gevallen, waarin van dit art. mag worden afgeweken, zijn omschreven bij Indisch Staatsblad N° 73 van 1873. Sommige van die gevallen zijn: 1. leverantiën in spoedvereischende gevallen door onvoorziene omstandigheden veroorzaaktdie de voorbereiding eener openbare aanbesteding niet gedoog en2. leverantiën van paarden en trekbuffels 3. leverantiënwaaromtrent geheimhouding vereischt wordt. Deze gevallen kunnen zich gedurende den staat van oorlog of van beleg dikwijls voordoen; ter vermijding van nuttelooze verspilling van tijd en arbeid, ter voorkoming van schade door tijdverlies, we gens den aard der behoeften, door gebrek aan gegadigden, enz., zal het dan dikwijls voorkomen, dat art. 38 der Comptabiliteitswet een voudig niet opgevolgd wordt. De hoogste militaire autoriteit behoeft dan niet bevreesd te zijn, van met de hoogste administratieve macht in conflict te komen. De exceptioneele toestand, de oorlogstoestand wettigt bovendien die afwijkingen. De Rekenkamer zal zwijgen. Het reguisitiestelselde gedwongen leverantiënzouden alleen in groote plaatsen zooals BataviaSoerabaga, SamarangPadangMakassar en die plaatsen, waar zich eene groote Chineesche bevolking bevindt, volgens de in Europa gebruikelijke wijze kunnen toegepast worden. Maar hoe? Men kan van de Europeesche en niet-Europeesche bevol king requireerenlevensmiddelen, fouragesenz. paarden, enz., voer en vaartuigen, enz. Men kan van alle particuliere banken, geldkan toren en groote leveranciers en particulieren (rijke Chineezenenz.) zilvergeld en goud requireeren of den uitvoer daarvan beletten; een der eerste plichten van de Indische regeering moet zijn, bij gestremde communicatie met Nederland, te zorgen, dat er geen gebrek aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 161