159 5. Het in 4 bedoelde besluit wordt in het geval, voorzien bij de 2e alinea van 3, zoo spoedig doenlijk medegedeeld aan den Gou verneur-Generaal en de hoogste gewestelijke militaire autoriteit of den Commandant van het leger. De hoogste gewestelijke of plaatselijke militaire autoriteit doet dadelijk van de verklaring van den staat van oorlog of van beleg mededeeling aan de hoogste gewestelijke of plaatselijke civiele autoriteit en zorgt, dat door of van wege deze autoriteit ten spoedigste, bij openbare afkondiging, daarvan kennis wordt gegeven aan de bevolking. Het in het bij de 2e alinea van 3 bedoeld geval uitgevaardigd besluit kan alleen door den Gouverneur-Generaal vernietigd worden. Hoofdstuk III. Van de gevolgen der verklaring in staat van oorlog Ie af deeling. Algemeene bepalingen. 6. Zoodra eene plaats of landstreek in staat van oorlog of van beleg is gesteld, berust het hoogste gezag op die plaats of in die landstreek bij de hoogste plaatselijke of gewestelijke militaire autoriteit. Dit gezag strekt zich uit binnen den kring, aangewezen bij het besluit, waarbij de plaats of landstreek in staat van oorlog of van beleg is verklaard, en in geval de plaats of landstreek geblokkeerd of in gesloten is, binnen de linie van insluiting; voor den vesting- of fortcommandant in het bijzonder over de vesting en het terrein binnen de verboden kringen. Bij de uitoefening van dit gezag regelt de hoogste gewestelijke of plaatselijke militaire autoriteit zich geheel naar de hem gegeven als andere instructiën en naar de eischen der defensie tegen den buitenlandschen of binnenlandschen vijand. Wanneer de gemeenschap met den zetel der Regeering geheel af gebroken is, zal de hoogste militaire autoriteit, bovenbedoeld, in het algemeen bevoegd zijn om, boven en behalve al datgene, waartoe hij door deze instructiën en alle andere bepalingen gemachtigd is, op eigen en persoonlijke verantwoordelijkheid, alle zoodanige maat regelen te nemen of te doen treffen, als hij met het oog op de EN VAN BELEG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 170