164 tijdelijk in de in staat van oorlog of van beleg verklaarde landstreek of plaats hebben en aldaar van geen nut zijn, daaruit te verwijderen. De hoogste militaire autoriteit heeft verder de bevoegdheid: 1°. Naarmate de nabijheid des vijands zulks urgent doet zijn, aan verdachte personen, wier aanwezigheid de rust en de veiligheid der in staat van oorlog of van beleg verklaarde plaats of landstreek in de waagschaal stelt, het verblijf daarin te ontzeggen; 2°. Indien de geest der bevolking daartoe aanleiding geeft, zoowel over dag als des nachts huiszoeking bij de ingezetenen te laten doen; 3°. Yoor zooverre het belang der defensie zulks vordert, het ver laten der plaats of landstreek door werklieden, koelies, enz. en het wegvoeren van paarden, vee, voer- en vaartuigen, materialen, levens middelen en verdere noodige behoeften te beletten; 4°. Bij gebleken of vermoedelijke noodzakelijkheid de inlevering aan de politie te gelasten van de bij de ingezetenen in gebruik of bewaring zijnde vuur- en blanke wapenen en munitiën. Zoo noodig wordt militair personeel aangewezen, om het hoofd der politie behulpzaam te zijn. Is voor deze betrekking niet een alles zins geschikt civiel ambtenaar aanwezig, dan wordt daarmede een officier belast. Hetzelfde geldt voor de geheime politiebelast met de handelingen van verdachte personen na te gaan en het opsporen en tegengaan van pogingen tot samenspanning of verstandhouding met den vijand. Hoofdstuk IY. Van de opheffing yan den staat van oorlog en van beleg. 15. Alleen de Gouverneur-Generaal heeft de bevoegdheid, den staat van oorlog of van beleg op te heffen. Op plaatsen, buiten telegraphische gemeenschap met den zetel der Regeering, kan die opheffing, onder nadere goedkeuring van den Gouverneur-Generaal, door de militaire autoriteit geschieden, die den staat van oorlog- of van belegstelling heeft geprovoceerd of moeten uitvoeren, wanneer het wachten op de beslissing van den Gouver neur-Generaal schadelijk wordt geacht voor do algemeene belangen. Yan de opheffing van den staat van oorlog of van beleg wordt door genoemde militaire autoriteit onverwijld kennis gegeven: 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 175