167 negatief van den steen afgenomen, en het oplosbaar gebleven as- phalt met terpentijn afgewasschen. Het verharde asphalt vertoont nu op den steen een beeld, dat bij tegen overstand gelijk en gelijkvormig is met dat der te reproduceeren kaart. Bedekt men nu den steen met eene laag van een, op het verharde asphalt zonder invloed blijvend, mengsel Arabische gom en verdund salpeterzuurdan wordt de steen daar waar geene lijnen der teeke- ning voorkomen, om het zoo maar eens te noemen eenigszins wegge- beten, terwijl de teekening en relief op den steen achter blijft. Deze laatste wordt nu op de gewone wijze ingezwart, en is dan gereed om er de verlangde afdrukken van te nemen. Yeel overeenkomst met de hier beschrevene werkwijze vindt men bij de kaarten-reproductie door middel der ZINCOGRAPHIE Chemigraphie. Hierbijwordt de op over drukpapier vervaardigde teekening op eene zuiver gepolijste zinken plaat overgebracht en deze verder behandeld, als hierboven reeds aangegeven werd bij het overbrengen van auto- graphische teekeningen op lithographische steenen. Daarna wordt de zinken plaat met een fijn poeder van gestampte» asphalthars en witte was door middel van een lkwastje {hazen-of dassenpootingepoederd. Vervolgens worden de onderzijde en de kanten der zinken plaat bedekt met eene oplossing van schellak in ammonia liquidaom het inwerken van het etsvochtwaaraan de plaat moet worden blootge steld, op die deelen te beletten. Daarna wordt de plaat gedompeld in een bad van verdund salpe terzuur. Na in dit etsvocht eenigen tijd te hebben vertoefd, gedurende OF Deze methode is, hoewel zij meermalen met zeer veel Succes op het Topographisch Bureau toegepast werd, nog niet gevolgd bij de verveelvuldiging van voor het alge meen verkrijgbaar gestelde kaarten; omdat de langs dezen weg gereproduceerde kaar ten bijna niet van de photo-autographische zijn te onderscheiden en de laatst genoem de spoediger verkregen kunnenworden en minder kostbaar zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 178