168 welken de niet met schellak of lithograpliischen inkt bedekte deelen der plaat aan de werking van dit vocht blootstaan, en zoogenaamd geëtst d. i. weggebeten worden, wordt de plaat er uit genomen en met eene laag in water opgeloste Arabische gom bedekt, ten einde de geëtste deelen voor het aannemen van lithograph ischen inkt on gevoelig te maken. Zoodra de gom gedroogd is, wordt ze wederom van de plaat af- gewasschen, de teekening opnieuw met lithograpliischen inkt ingezwart, en vervolgens weder met het hierboven genoemde poeder ingewreven. Al deze bewerkingen, waarbij men het salpeterzuur geleidelijk versterkt en het etsvocht ook langer laat inwerken zullen succes sievelijk zeven a acht malen moeten worden herhaald, vóór dat de teekening genoegzaam relief zal verkregen hebben om afgedrukt te kunnen worden. Na de derde of vierde etsing, als wanneer de teekening reeds eenig relief heeft, moet men evenwel de plaat van onderen verwarmen; waardoor het poeder op de teekening smelten en zich op de ran den daarvan afzetten zal, ten gevolge waarvan voorkomen wordt dat het etsvocht het zink onder de teekening wegbijt. Is de plaat voldoende geëtst m. a. w. heeft de teekening genoeg zaam relief verkregen, dan kan, nadat de plaat behoorlijk gereinigd en ingezwart is, onmiddellijk tot het nemen der gewenschte afdruk ken worden overgegaan. Dit geschiedt evenwel niet, zooals bij de andere reeds beschrevene reproductie-methodes, op eene lithographischedoch op eene gewo ne boekdrukkerspersnadat de geëtste ziuken plaat vooraf met schroefjes of spijkers op een houten plankje of blokje is bevestigd, om haar in de pers pasklaar te maken. Deze methode is bij uitnemendheid geschikt, om bij het afdruk ken van eenig geillustreerd boekwerk de noodige teekeningen tus- schen den tekst aan te brengen en werd bereids toegepast bij de repro ductie eener teekening, behoorende bij een der door het Legerbestuur uitgevaardigde algemeene orders. Opvolgend 5, 6, 8, 12, 16, 20, 25, 32 en 38 seconden, terwijl na de zevende bewerking het etsvocht wordt samengesteld uit 2 deelen zoutzuur en 1 deel salpe- terzuur (koningswater).

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 179