van een zeer heeten zomer, of in het begin van den daarop volgenden herfst, door de geneesheeren wordt waargenomen 3°. Onder de gedaante eener landziekte (forme endémique) zooals in Indië 4° Onder de gedaante eener groote epidemie. Plaatsruimte gedoogt niet, hier alle gronden aan te halen, die de Heer Mailloux, tot staving zijner beweringen, mededeelt. Evenwel kunnen enkele in die mededeeling voorkomende bijzonderheden den belangstellenden Indischen lezer niet onthouden worden, zij luiden Vergiftiging door smetstof (empoisonnement miasmatique) is de eenigo oorzaak der Cholera-Morbus van Azie. De besmettelijke Aziatische Cholera schijnt op het laatst der 18de eeuw (in 1781) ontstaan te zijn. Eerst in gemelde eeuw is men naauwer met Engelscli-lndië bekend geraakt. Vroeger bestond er tusschen Europa en die streeken al zeer weinig gemeenschapen daarbij liet men zich weinig gelegen liggen aan hetgeen in die verre landen voorviel. Het was echter in de 17de eeuw bekend, dat deze Cholera aldaar bestond; want zij werd destijds door Bontius als een Aziatische landziekte (maladie endémique de 1 'Asie) beschreven. Ongeveer in het laatst dor 18de eeuw, lang na de komst der Engelsche expeditiën in Indiëtoen de oorlogen waarvan dit land het tooneel opleverde, waren geëindigd, begon men den besmettelijken loop dezer ziekte op te merkenmaar tot dus verre was deze geesel binnen zijne Aziatische grenzen gebleven. Zoo zagen wij de aldaar in 1781, 1783, 1790 en 1815 geheerscht hebbende epidemiën vermeld. Mogelijk hebben er voor 1817 nog andero plaats gegrepen, waarvan geen melding is gemaakt. Doch het is zeker, dat sedert 1817 de Cholera zich aldaar steeds heeft vertoond; en dat de hevigheid waarmede zij woedde, geëvenredigd was aan de mindere of meer dere uitgebreidheid der oorzaken die tot haar ontstaan aanleiding gaven. De ongezondheid van lucht en water, de armoede en de onzindelijkheid der inwoners, bij de hoofdoorzaak van het kwaad gevoegd, hebben van deze streeken een voortdurend middenpunt van cholerische besmetting gemaakt. Het is met zekerheid opgemerkt, dat de groote Cholera-epidemiën in Indiëvooral degene die het vreesselijkst gewoed hebben, immer door buitengewone gebeurtenissen, als oorlog en hongersnood, werden vooraf gegaan. Het was omtrent 1817, na de op de koningen van Massour, op de Mahratten en andere Inlandsche volken behaalde overwinningen, dat de Engelsche heerschappij voor goed in Indië gevestigd werd. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 17