169 HELIOGRAVURE. Deze methode is, zooals haar naam genoegzaam aanduidt, eene bewerking, waarbij de teekening der te reproduceeren kaart met behulp van het zonlicht op een lithographischen steen wordt over gebracht. Zij berust, evenals de wijze, waarop de photographische decalque voor den graveur wordt vervaardigd koolbeeld-op do eigenschap dat asphalt aan het licht blootgesteld verhardt, in niet verharden toestand onmiddellijk in terpentijn oplosbaar is, en bovendien aan de inwerking van zuren weerstand biedt. De eenvoudigste toepassing der heliogravure is eene ongekleurde zwarte kaart, op daartoe opzettelijk geprepareerd papier overge- teekend, in gravure te reproduceeren. De steen wordt voor deze bewerking glad geslepen, met zuringzout gepolijst, en daarna in eene donkere kamer bedekt met eene, zooveel mogelijk gelijkmatige, dunne laag Syrische asphaltin ivitte terpentijn opgelost. Na behoorlijk gedroogd te zijn, legt men op den steen eene, in bijzonder zwarten O. I. inktvan de te reproduceeren kaart genomen kopie, geteekend op een vel gewoon calqueerpapier, dat aan de ach terzijde met Canada balsem bestreken is. Deze calque spant men met de met Canada balsem bestrekene zijde (dus met de teekening naar het licht gekeerd) onder een, vast' op den steen geklemd, spiegelglas vlak op de asphalt-laagwaarna een en ander aan het zonlicht wordt geëxponeerd. Overal nu, waar het licht rechtstreeks doordringt tot de asphalt- laagzal deze verharden; ter plaatse echter, waar de zwart getee- kende lijnen der calque de werking der zonnestralen tegenhouden, blijft de genoemde zelfstandigheid onverhard en derhalve in dadelijk oplosbaren toestand. Heeft het exponeeren voldoende lang geduurd, dan neemt men het spiegelglas en de calque in eene donkere kamer van den steen af, en overgiet daar de asphalt-laag met terpentijn. Het beeld der kaart zal dan, door de oplossing van het onder do Even lang- als liet exponeeren bij de j)hoto-lithographied. i. ongeveer 12 uren. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 180