171 Hoewel nu om aan deze moeielijkheid zooveel doenlijk tegemoet te komen het aantal der hierboven genoemde teekens tot een mini mum is gereduceerd, verdient het, bij het gebruik van de zooge naamde détailkaarten, aanbeveling die kaarten te kleuren, waardoor ze in duidelijkheid belangrijk zullen winnen. Het eenvoudigste zoude het schijnen, die kleuren uit de hand aan te brengen, bij voorbeeldde kampongs groen, de groote wegen en steenen gebouwen rood, en de zeeën, rivieren, vischvijvers, meertjes, enz. blauw. 't Behoeft evenwel niet aangetoond te worden, dat deze bewerking zeer tijdroovend en omslachtig is, en daarom alleen bij een zeer ge ring aantal kaarten en dan nog slechts, wanneer deze uit weinig bladen bestaan kan worden toegepast. Wilde men toch alle door het Topographisch Bureau uit te geven zoogenaamde zwarte kaarten uit de hand doen kleuren, dan zoude de prijs dier kaarten ongeëvenredigd hoog worden en zouden deze niet meer onder bereik van het algemeen blijven. Ten einde die bezwaren te overwinnen, heeft men naar middelen omgezien, om te trachten de kleuren op de in 't zwart afgedrukte kaarten mede langs lithographischen weg aan te brengen, welke poging met goeden uitslag is bekroond door toepassing van den kleurendruk. Om evenwel den prijs der gekleurde détailkaarten niet te hoog op te voeren, en deze toch voldoende duidelijk voor algemeen gebruik te doen zijn, heeft men zich op het Topographisch Bureau bepaald tot het kleuren der hierboven genoemde terreindeelen, zonder af te dalen tot de overige détails, welke als op de kaart eenmaal de kampongs, steenen gebouwen, wegen, zeeën, rivieren, vijvers, meertjes, enz. in kleuren zijn aangegeven gemakkelijk genoeg te herkennen zijn, al blijven ze ook hunne oorspronkelijke zwarte tint behouden. Bij de toepassing van den kleurendruk met vlakke tinten op zwarte kaarten gaat men volgenderwijze te werk. Yoor elke der drie hierboven bedoelde kleuren blauw, rood en groen neemt men eenen afzonderlijken steen, waarop van eenen nog vochtigen photo-autographischen afdruk der kaart, door sterke drukking onder de pers, een zoogenaamde overdruk wordt overgebracht gedecalqueerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 182