Op eiken steen worden nu met vetten lithographischen inkt, welke, zooals bekend is, weerstand biedt aan de inwerking van zuren, die partijen afgedekt, welke op de te reproduceeren kaart moeten worden voorzien van de kleurstof, waarvoor die steen speciaal bestemd is. Op den groenen steen worden dus afgedekt de kampongs, op den rooden de groote wegen en steenen gebouwen en op den blauwen de zeeën, rivieren, meertjes, vischvijvers, enz., enz. Is de vette inkt gedroogd, dan worden de drie steenen geëtst met een mengsel van opgeloste Arabische gom en salpeterzuurwel ke zelfstandigheid de steenen op die plaatsen wegbijt, waar geen inkt werd aangebracht, ten gevolge waarvan na eenigen tijd de af zonderlijk te kleuren partijen der kaart en relief op den daarvoor aangewezen steen te voorschijn komen. Heeft dit etsvocht in voldoende mate ingewerkt, dan wordt elke steen met terpentijn flink afgewasschen, en vervolgens middels eene drukrol voorzien van de kleurstof, welke bestemd is van dien steen te worden afgedrukt. Eindelijk wordt de zwarte kaart, door haar achtereenvolgens op eiken der drie steenen afzonderlijk door de pers te halen, op de daar voor bestemde plaatsen van de verlangde kleuren voorzien. JVIen zorge hierbij vooral de kaart op eiken steen volkomen juist passende te leggen; daar anders de af te drukken kleurstof niet ter juister plaatse wordt aangebrachteen gebrek, dat in het belang van de duidelijkheid en netheid der kaart zorgvuldig behoort te worden vermeden. Dat deze methode ook nog veel te omslachtig is, om bij de repro ductie der uit vele tientallen bladen bestaande residentiekaarten op de schaal van 120.000 te worden gevolgd, behoeft geene nadere bevestiging. De krachten van het bij het Topographisch Bureau te Batavia werkzaam gestelde personeel laten slechts toe, deze verveelvuldi- gingsmanier toe te passen bij de reproductie van kaarten, welke uit een klein aantal bladen bestaan. De resultaten dezer methode zijn te toetsen aan de in kleurendruk verveelvul- digdc kaartjes der tot de residentie Madoera behoorende hoofdplaatsen Bangkalan en Sampan ff, op de schaal van 1 10.000.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 183