CHROMO-LITHOGRAPHIE volgens het Procédé Eckstein.) In ruimeren zin wordt de kleurendruk toegepast bij de reproductie van kaarten, volgens het naar zijnen uitvinder genoemde procédé- Eckstein, zooals b. v. de gekleurde overzichtskaarten op de schaal van 1 100.000 van de residentiën op Java. Door deze werkwijze is men in staat gesteld, elke kleur in alle mogelijke nuances gelijktijdig te drukken van één en denzelfden steen zoodat door vermenging van de drie hoofdkleuren roodgeel en blauw, in verschillende verhoudingen, allerlei kleuren en schakeeringen op de te rcproduceeren kaart met behulp van slechts drie (1) steencn kunnen worden verkregen. Op elk dezer steenen één voor het blauw, één voor het geel en één voor het rood wordt nu, met behulp der photographic, het beeld der te verveelvuldigen kaart overgebracht; koolbeeld of wel beeld in zilverzout. Zij worden daarna bedekt met eene doorschijnende laag van een zorgvuldig gefiltreerd, in terpentijn opgelost, en tegen de inwerking van zuren bestand mengsel van witte ivasstearine, geconcentreerde bijtende soda en asphalt, dat vooraf in eenen ijzeren pot gekookt en daarna bekoeld is. Vervolgens worden de steenon één of twee dagen aan het licht blootgesteld, en zoodra de zooeven genoemde laag goed droog en hard is geworden, zuiver waterpas in eene daartoe opzettelijk vervaardigde machine gegriseerd. (2) Deze bewerking dient om de zooeven genoemde verharde laag, over hare geheele oppervlakte, in ruitjes te verdeelen, door in twee zich nagenoeg rechthoekig snijdende richtingen middels een stomp diamant stiftje evenwijdige lijnen te trekken met eene tussehenruimtc van circa een achtste gedeelte van een millimeter. (1) Bij den kleurendruk met vlakke tinten is, zooals wij hierboven gezien hebben, voor elke kleur een afzonderlijke steen benoodigd. (2) Deze benaming heeft haren oorsprong te danken aan de omstandigheid, dat een zwarte afdruk van den op deze wijze bewerkten steen, door de zeer kleine tusschen- ruimten, waarop de witte en zwarte lijnen van elkaar verwijderd zijn, een egaal grij ze tint vertoont.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 184