graphischen inkt, welke evenzeer als asplialt de inwerking van zu ren weert, en bovendien de reeds geëtste partijen beter vatbaar maakt voor het aannemen van drukinkt. Opvolgend worden de steenen nu onderworpen aan eene derde vierdevijfde etsing, enz.daarbij telkens de boven beschrevene be werking herhalende, terwijl men bij elke etsing het zuur langer laat werken en die gedeelten met lithographischen inkt inwrijft of afdekt, welke niet verder behoeven te worden geëtst. Yoor het eerste tiental tinten wordt gewoonlijk hetzelfde etsvocht gebezigdvoor zwaardere tinten zal men evenwel het zuur versterken en den tijd der etsing naar verhouding bepalen. Zijn alle tinten geëtst, dan neemt men den wasrand van de steenen af en overgiet deze vervolgens met terpentijnten einde het asplialt en den lithographischen inktwelke voor de bewerking zijn gebezigd, op te lossen; waarna de steenen met een wollen lap afgewreven en van alle onreinheden gezuiverd worden. Op elk der drie steenen heeft de etsing en het achtereenvolgende afdekken de reeds zwaar genoeg geëtste tinten plaats naar de volgende schalen. Ie Steen voor het blauw. Velgorde der etsing. Te etsen gedurende Achtereenvolgens af to dekken na dc etsing. Ie etsing. 5 seconden. Ie. of lichtste bies van het water. 2e id. 6 id. 2e id. sawah's, tegal. 3o id. 8 id. 3e id. cacao, le tint groene grens. 4e id. 12 id. 4e id. bamboe, peper, notemusjkaat. 5e id. 16 id. 5e id. uitvloeiing van boschranden. 6e id. 20 Id. 6e id. moeras, 2e tint groene grens. 7e id. 25 id. 7e id. djati-bosch. 8e id. 32 id. 8e id. glaga. 9e id. 38 id. 9e bies van het water, gewoon bosch, 3e tint groene grens. 10e id. 60 id. 10e id, hoogopgaand bosch. 11e id. 120 id. zwaar bosch, 4e tint groene grens. 12e id. 240 id. kampongs, desa's en doekoe's. N. B. Vóór de etsing worden afgedekt de wit blijvende partijen, zoomede b. v. koffie, alang-alang, geele en oranje grenzen en in 't algemeen die détails, voor wel ker voorstelling geen blauw of vermengingen van deze kleur noodig zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 186