178 Op dezen aldus geprepareerden afdruk worden nu de namen van plaatsen, bergen, enz., enz., geheel overeenkomstig de wijze, waarop en de volgorde, waarin ze op de origineele kaart voorkomen, door middel van eene typo-autographische stempelpers afgedrukt. Daarna wordt de gestempelde afdruk door overdruk overgebracht op den zwarten steen, waarop vooraf die gedeelten der omtrekken, welke zwart moeten blijven, zijn aangegeven. Ten slotte wordt nu de zwarte steen afgedrukt op de gekleurde en gearceerde kaart, welke daarmede geheel gereed is, en een vol komen beeld van het origineel in kleurendruk in alle gewenschte nuances vertoont. LICHTDRUK. Phototypie of Albertotypie.) (f) De photographische afdrukken op geprepareerd albumine of Sak sisch papier hebben het nadeel, na verloop van korter ot langer tijd, ton gevolge van scheikundige werking van hot licht, vochtigheid van den dampkring a. a., in kleur en kracht van toon te veranderen. Het geringste verzuim bij de behandeling van het positief proces doet al spoedig vlekken in de afdrukken ontstaan; terwijl zelfs de boste photogrammen, na verloop van jaren, dikwijls nagenoeg geheel verdwijnen. Bovendien kan de photographische kaartenreproductie-methode niet onder de minst kostbare worden gerekend. Beide bezwaren is men nu na jarenlang vergeefs zoeken te boven gekomen door de toepassing van den lichtdruk phototypieook wel naar haren uitvinder JAlbert te München Albertotypie geheeten. Deze wijze van kaartenverveelvuldiging berust in hoofdzaak op de Volgens deze methode werden o. a. gereproduceerd de gekleurde kaarten der hoofdplaatsen Soerabaja, Malang en Buitenzorg. (t) De beschrijving dezer manier van kaartenreproductie had misschien eigenaar diger na do Photographie behooren te zijn behandeld. Zij is echter, ten gevolge der vele punten van overeenkomst met de lithographische verveelvuldigings-methodes, naar vermeend wordt, bij dc behandeling dezer laatste werkwijzen beter op hare plaats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 189