Engelschen, die aldaar reeds verschillende stapelplaatsen bezaten, hadden zich, tengevolge dezer oorlogen, het grootste deel der provinciën van Hindostan toegeeigend. Op die oorlogen volgde hongersnood. Deze had een groote sterfte ten gevolge; en het was eerst na deze sterfte, dat de verschrikkelijke epidemie van 1817 uitbrak, die later haren togt rond de wereld volbragt; van af dit tijdstip heeft de Cholera niet opgehouden zich dan in de eene, dan in de andere provincie te vertoonen. Na de epidemie van 1817, was die van 1860 een der moorddadigste' ook deze werd door de ernstigste gebeurtenissen voorafgegaan, die om zoo te zeggen, een tweede verovering van verscheidene provinciën nood zakelijk maakten. Tengevolge der inlijving van het koningrijk Oude en om andere redenen, brak er in Indië een hevig oproer uit. In 1857 kwamen de Ci/paijers in verzet en veroorzaakten een algemeenen opstand. Oogenblikkelijk werden van de Kaap de Goede Hoopvan Mauritius en uit Engeland troepen daarheen gezonden; bloedige veldslagen hadden in verschillende deelen van het Indische grondgebied plaatsen eene ver schrikkelijke sterfte was daarvan het gevolg. Het was eerst in I860, na de onderwerping der Cipaijers en de vrede van Hindostandat En geland zijne overtollige troepen terug riep. Zoowel deze oorlogen als de genen die in 1817 plaatsgrepen, hadden een groote schaarschte aan levens middelen veroorzaakt; zoodat, beide malen, het getal dergenen die van honger omkwamen, dat der in den oorlog gevallenen verre overtrof. Op het einde van 1860 brak er dan ook wederom eene Cholera uit, die in Indië aller moorddadigst woedde; en op nieuw hare verwoestingen tot in de verste landen uitbreidde. Laat ons nu zien, waar wij de oorzaken vinden kunnen, die den en- demischen staat der Indische Cholera te weeg brengen? Zij moeten alleen in de ongezonde plaatselijke gesteldheid dier streeken, die, vereenig-d met andere omstandigheden, gemelde ziekte doet ontstaan en de ontwikkeling daarvan bevordert, gezocht worden. Hindostan of Engelsch-Indië is tusschen 7° 27' en 31° 40' Noorder breedte, en tusschen 56° en 90° Ooster lengte gelegen. Het westelijk deel wordt door de Indische Zee; het oostelijke door de golf van Bengalen bespoeld. Dit grondgebied bevat meer dan 150 millioen inwoners. Het is van een groot aantal rivieren doorsneden, waarvan de voornaamsten, de Sind en de Gangesdoor eene menigte kleinere wateren worden gevormd. Uit genomen op de hooge bergen, is het klimaat aldaar zeer heet. Men kent er slechts twee jaargetijden: het drooge saisoen en dat der regens. Ge durende dit laatste valt het water bij stroomen neder; treden de rivieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 18