179 eigenschappen der oplosbare chroomzure zouten om, met gelatine verbonden, onder den invloed van licht, verbindingen aan te gaan, welke in water onoplosbaar zijn en zeer gemakkelijk vet, dus ook drukinkt, in zich opnemen. Daardoor is men in staat gesteld, op eene glasplaat een beeld van de te kopieeren kaart te voorschijn te roepen, waarvan doormiddel eener lithographische pers, bij veel sneller reproductie dan bij de ge wone Photograpliieeen groot aantal afdrukken kunnen worden ge nomen, welke, wat hare uitvoering betreft vooral ook wat aangaat de getrouwe teruggave der op de gewasschen kaarten voorkomende halve tinten met de beste photogrammen kunnen wedijveren, niet alleen, doch welke bovendien onveranderlijk, duurzaam, goedkoop en on middellijk na het afdrukken, zonder verdere bewerking, bruikbaar zijn. Als men nu nagaat, hoeveel tijd en arbeidskrachten met de ver vaardiging eener photograpliie gemoeid zijn, dan kan men zich eerst recht een denkbeeld vormen van het gewicht en de voordeden dezer uitvinding, welke ons in staat stelt, in korten tijd, met betrekkelijk geringe hulpmiddelen, tal van gelijkkleurige en gelijke afmetingen hebbende onvergankelijke afdrukken eener kaart te maken. De verschillende bewerkingen, welke bij het toepassen dezer re- productie-methode achtereenvolgens plaats hebben, zijn: 1° het poetsen der glasplaat; 2e het leggen der ie laag; 3e id. 2° id 4e het exponeeren der geprepareerde plaat; 5e het afdrukken der plaat. 1°. De circa 1/2 centimeter dikke, zuiver fijn geslepene en goed schoon gemaakte glasplaat, welke aan beide zijden zoo nauwkeurig mogelijk evenwijdig geslepene vlakken behoort te hebben, poetst men op dezelfde wijze, als hierboven reeds werd beschreven voor de bij de photographie te bezigen glasplaten. 2°. Daarna bedekt men de vooraf zorgvuldig afgestofte plaat zoo gelijkmatig mogelijk met een behoorlijk gefiltreerd mengsel van eiwit, dubbel chroomzure kali en gelatinein bepaalde verhouding, en laat haar vervolgens afdruipen en drogen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 190