180 Deze laag vormt als het ware de basis voor de volgende bewer kingen en heeft bijna uitsluitend ten doel, de tweede gelatiné-laag waarop het hoofdzakelijk aankomt 011 op welke het beeld der kaart moet worden gevormd, op de glasplaat behoorlijk te doen vasthech ten. Alvorens echter tot het leggen der tweede laag over te gaan, wordt de plaat eerst korten tijd, met de bewerkte zijde naar bene den, op een donkeren ondergrond, b. v. zwart doekgelegd en met de andere aan den invloed van het licht blootgesteld. Het onmiddellijk aan het glas vastgehechte gedeelte der eerste laag ondergaat nu verandering, en wordt dientengevolge onoplos baar. in water, terwijl het niet aan 't glas klevende gedeelte dier laag min of meer oplosbaar blijft, om zich innig met de tweede ge- latine-laag te kunnen verbinden, zóó zelfs, dat beide lagen na het drogen één geheel vormen. Heeft dit exponeeren in voldoende mate plaats gehad [ongeveer 1 minuut], dan wordt de glasplaat in koud water flink afgespoeld [ten gevolge waarvan de niet door het licht aangetaste cliroomzure kali opgelost en verwijderd wordt] en daarna gedroogd. Yervolgens wordt de plaat zorgvuldig afgestoft en in eene daar voor expresselijk ingerichte droogkast door heete lucht tot eene bepaal de temperatuur verwarmd. 3°. Zoodra de plaat tot de temperatuur der lucht in de droogkast is verwarmd, gaat men over tot het leggen der tweede laag. Deze bestaat uit eene tot kokens toe verwarmde en daarna gefil treerde oplossing van gelatine in gedistilleerd ivater, waaraan dubbel- chroomzure ammonia en gewone brandspiritusin bepaalde verhouding, zijn toegevoegd. Bedoelde oplossing giet men over de eerste laag en laat dan de plaat in de droogkast onder eene zekere helling, b. v. van 30°, af druipen en drogen. Deze bewerking herhaalt men nog eens, doch stelt daarna de plaat zóódanig in de droogkastdat het gedeelte, dat na de eerste operatie lager lag dan hot andere, thans hooger komt te liggen. Hierdoor vermijdt men het leggen eener ongelijkmatige laag en het ontstaan van luchtblaasjes a. a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 191