183 met chloorzilver doortrokken en daardoor lichtgevoelig gemaakt papier. Dit laatste werd dan, om het beter en langer te kunnen bewaren, zooveel mogelijk door uitwasschen van het opgeslurpte chloorzilver ontdaan, en eerst een oogenblik, vóór dat men het wenschte te ge bruiken, de verloren gevoeligheid voor de inwerking van het licht wederom opgewekt door aanraking met koolzure ammonia. Men nam daarna een stukje uitgewasschen, doch op de zooeven genoemde wijze wederom lichtgevoelig gemaakt, chloorzilver papier en legde dit onder de kaart, waarvan de kopie verlangd werd, in een gewoon kopieer raam, ten gevolge waarvan nadat een en ander gedu rende eenigen tij d aan het zonlicht was blootgesteld geweest het lichtgevoelige papier eene getrouwe afbeelding der verlangde kaart vertoonde. De laatst beschreven bereiding van het vooraf ongevoelig gemaakte papier had echter nog te veel moeilijkheden in zich en vereischte boven dien zóó groote zorg, dat men, niet met het verkregen resultaat tevreden, naar andere middelen heeft omgezien, om eventueel noodige repro ductie van kaarten te velde nóg eenvoudiger te maken. In deze pogingen is men naar wensch geslaagd door gebruikma king van het zoogenaamde „Papier ferro Prussia te", dat geheel gereed in den handel verkrijgbaar is. Wil men dit papier echter zelf vervaardigen, dan gaat men volgen derwijze te werk. Twee afzonderlijk gereed gemaakte oplossingen respectievelijk van één deel citroenzure ijzer ammonia in vier deelen wateren van één deel rood hloeclloogzout in zes deelen water worden te zamen gemengd en dit mengsel in een geel gekleurde, of op andere wijze te gen de inwerking van het licht beschutte, flesch zorgvuldig opbewaard. Men neemt vervolgens een vel stevig goed gelijmd papier en spant dit in eene donkere kamer op een stuk karton. Toorts bestrijkt men het, door middel van een breed kemelsharen penseel, met het zooeven beschrevene mengsel, steeds in dezelfde richting zóólang, totdat geene lijnen of strepen meer op het papier zichtbaar zijnwaarna men het van het karton afneemt en zorgvuldig in de donkere kamer te drogen hangt. Is het papier behoorlijk op voorschrevene wijze toebereid, dan kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 194