184 - men liet in een blikken bus langen tijd bewaren en overal medevoeren. Wenscht men dit papier voor het kopieeren van kaarten te gebrui ken, dan snijdt men het [iu de donkere kamer] op de vereischte afmetingen en legt het met eene calque der kaart, waarvan kopie verlangd wordt, er op, in een gewoon kopieerraam of anders tus- schen twee glasruiten, vast aan elkaar gehecht door een achttal houten knijpers. Een en ander wordt nu eenigen tijd, naarmate van de dikte van het calqueer-papier of linnen en de sterkte van liet licht, aan de inwerking van de zon blootgesteld. Dezelfde verschijnselen doen zich nu voor als hierboven bij de heliogravure werden opgemerkt. Daar, waar het zonlicht door het blank gebleven gedeelte dei- calque op het kopieer-papier heeft ingewerkt, wordt de zich hierop bevindende chemische zelfstandigheid verhardterwijl dat, wat ten gevolge der zwarte lijnen van de teekening niet door het licht is aangetast, in water oplosbaar gebleven is. Na het expoueeren [5 30 minuten] dompelt men het kopieer papier in een bad schoon water. Het preparaat, dat door de teekening tegen de inwerking van het licht beschut is geweest, laat nu van het papier los en vertoont dit laatste in witte lijnen op blauwen grond eene getrouwe afbeelding van het origineel. En hiermede besluiten wij onze verhandeling, in de hoop dat het ons gelukt moge zijn, belangstellenden eenigszins op de hoogte te hebben gebracht van de verschillende wijzen, waarop de kaarten onzer Oost-Indische Bezittingen op het Topographisch Bureau te Batavia ten algemeenen nutte worden verveelvuldigd. BataviaJuli 1882. T. B. Men toetse deze methode aan de zoo schoone resultaten, op het Bureau der Genie en dat der Havenwerken verkregen bij de reproductie van bouwkundige tee- keningen en plans.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 195