186 verzet en dat, wanneer zij hunne dorpen niet verbrand willen zien, zij de meest schuldigen moeten gevangen nemen en aan hem, generaal Dugua, uitleveren." „II faut absolument, que vous profitiez du moment oil les circon- stances me permettent de laisser votre division a Mansoura pour soumettre définitivement tous les villages de votre province, prendre des ótages des sept ou huit qui se sont mal comportés, et livrer aux flammes celui de tous, qui s'est le plus mal conduitil ne faut pas qu'il y reste une maison. Sans eet exemple, dès l'instant que votre division aurait quitté Mansouraces gens-ci recommenceraient. Vous trouverez facilement de petits bateaux pour vous transporter au village que vous voudrez brüler; enfin faites l'impossible pour cela". Toen kort daarop de opperbevelhebber vernam, dat de troepen van generaal Dugua in de stad Mansoura aau het plunderen waren geweest, ontving deze eene berisping. Daarentegen eischte Bonapartedat generaal Dugua tot strengere maatregelen tegenover de schuldige dorpen zou overgaan toen, ongeveer drie weken na zijn hierboven aangehaald schrijven, de zaken niet naar wensch verliepen. „II faut profiter du moment pour les soumettre entièrement, et pour cela il faut le désarmement, des tètes coupées et des ótages." Vooral op de ontwapening drong Bonaparte ten sterkste aan, en als men hem tegenwierp, dat de bevolking daardoor weerloos werd tegenover de invallen der Beclouinen, dan liet hij zich evenwel niet van zijn stuk brengen, maar antwoordde: „N'écoutez point ce qu'ils pourraient vous dire, que, par le désarmement, vous les exposez aux incursions des Arabestous ces gens-la s'entendent." Dit nam evenwel niet weg, dat hij niet ongenegen was in een ontwapend dorp een burgerwacht te organiseeren ter beveiliging tegen overvalling en plundering door Bedouinen. Ook heeft zich het geval wel voorgedaan, dat Bonaparte aan dorpen, die trouw bleven, de wapenen deed teruggeven. Men ziet in al deze maatregelen een stelselmatig classificeeren. Alle middelen, hoe wreed of streng ook, tot de stokslagen op de voetzolen toe, waren hem goed, mits stelselmatig toegepast. De minst schuldigen zocht hij door grootmoedigheid aan zich te

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 197