187 verbinden; degenen, welke in hun verzet wat verder gegaan waren, werden bedreigd en bang gemaaktde daaropvolgende categorie van schuldigen ontving lichte straffen, en, zoo voortgaande, werd de meest schuldige van allen exemplair gestraft. Ook kan men duidelijk uit zijne brieven afleiden het onderscheid, dat hij maakte, tusschen gewone dorpbewoners of Fellahsen de woestijnbewoners of Bedouinen. Laatstgenoemden werden door hem met veel krasser middelen getuchtigd. Dit kan men o. a. zien uit de volgende zinsnede, getrok ken uit eene aan den generaal Murat gerichte missive„Si les Arabes que vous avez attaqués, sont les mêmes qui ont assassiués nos gens a Mansoura, mon intention est de les détruire". En Bonaparte hield voet bij stuk, wanneer hij eenmaal het vernie tigen van een stam noodig geoordeeld had. Twee dagen later schreef hij andermaal aan generaal Murat: „Ik herhaal dat het mijne bedoeling is, dat de Arabieren, die door U zijn aangevallen, vernietigd worden; zij zijn een geesel voor de provincies MansouraKeliouh en Garhieh." Doch wanneer de Arabieren maar spoedig tot onderwerping kwamen, dan nam Bonaparte daarmede wel genoegen, mits zij slechts eenige gijzelaars gaven en bovendien hunne beste paarden, die dan aan de Fransche cavalerie werden verstrekt. Yan het stellen van gijzelaars was Bonaparte een groot voorstander. Aan Generaal Murat schreef hij: „II est inutile, citoyen general, de faire aucun arrangement avec les Arabes s'ils ne donnent pas d'ótagesce serait perdre son temps et s' exposer a de nouveaux événements". Hij zag in het nemen van gijzelaars, die allen naar de citadel van Cairo werden opgezonden, het krachtigste middel om de bezette provinciën in bedwang te houden; maar daartoe moesten zij, volgens zijne meening, talrijk en uit de invloedrijksten gekozen worden. Hiervan vindt men in eenen aan den generaal Bertliier gericliten brief het bewij s „Le General Murat attaquera les Arabes de Derne partout oil il les trouvera. II leur fera tout le mal possible; mon intention est de les détruire. Si après avoir détruit une partie des Arabes de Derne, l'autre partie demande a traiter, il exigera pour condition 200 chevaux, 900 fusils et 30 ótages des principaux."

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 198