199 telijk Huis, den soldaat, al is liet dan ook van zijn eigen duiten een blijden dag en extra-maal te verschaffen. Zonder eenige fondsen is dit onmogelijk, daar voor een complete compagnie, om de zaak naar iets te doen gelijken, minstens 30 a 50 beuoodigd zijn. Ook verdient het geleidelijk opmaken van hetgeen aan vivres, enz. ten voordeele der menage komt bepaald afkeuring, daar de man er toch niets van merkt, terwijl hij eene traktatie bij feestelijke gelegenheid op hoogen prijs stelt en de soldaat heeft toch al zoo weinig. Afwisseling in het eten is een groote factor, vooral met het oog op den met de gezondheid hand aan hand gaanden eetlust en daarom staat het reglement dan ook in duidelijke termen (zie 2e alinea) toe, om allerlei vivres te verkoopen, ten einde gelden te verkrijgen voor den inkoop van andere meer gewilde artikelen. Op sommige vivres bijv. op de koffie valt, wanneer men den manschappen des middags thee instede van koffie verstrekt, veel te bezuinigen. Het gemis van een voorschrift omtrent de verantwoording der gelden, is het eenige wat de zaak in den weg staat. Welk bezwaar bestaat er echter, dergelijke posten voor memorie geheel onder aan den voet der menagerekening, waar zij toch eigen lijk behooren, door een menagemeester te doen boeken onder de be woording: „Saldo vivres-fonds." Komen gedurende de vijf dagen mutaties daarin voor, dan zouden deze bijv. op de volgende wijze geboekt kunnen worden: Saldo vivres-fondsf 35.00. Komt bij20 K. Gr. verkochte koffie. 12-00. Totaal. f 47.00. Gaat af: Extra-maal, zie boven27.00. Als saldo over te brengenf 20.00. Van dit Hoofdstuk afstappende en tot het volgende overgaande, vestigen wij de aandacht op artikel 138 en de daarin vervatte permissie omtrent de toelating van niet-militaire personen. Deze dunkt ons, met het oog op het gehalte van de meesten dier personen en het doel, waarmede zij de kazerne bezoeken, wel wat ruim. Wij zouden die althans voor inlanders beperkt willen hebben tot het vallen van het donker en bijv. de uren van 69, 103 en 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 210