10 schen nog niet begravene en reeds onder den grond of onder water verkeerd hebbende lijken bestaat, begrijpelijk maakt. Vervolgens in zijne „mémoires" op een geheel nieuw terrein tredende, zegt de Heer Mailloux Een zeer merkwaardig feit, dat tot dusverre nimmer de aandacht der opmerkers heeft getrokken, is de buitengewone overeenkomst, die, zelfs bij de minste ligchamelijke gesteldheid, tusschen den aan cholera sterven den mensch en onder water in ontbinding verkeerende lijken wordt waarge nomen; daarbij levert de ziektekundige ontleding (anatomie pathologique) van een lijk dat onder water ontbonden is en dat van den choleralijder, volkomen dezelfde verschijnselen op. Deze opmerking is te gewigtig, om niet het onderwerp uit te maken van een onderzoek, dat, met aan dacht gevolgd, tot den geheimen oorsprong van het cholerisch vergift lei den moet. Dit onderzoek op genees- en scheikundig gebied voortzettendeen bewerende tot de ontdekking van dien oorsprong geraakt te zijn, komt de Heer Mailloux tot deze gevolgtrekking: dat in Indiê, aan deze zijde van den Gangesde Aziatische Cholera sedert eeuwen bestaat en, eerst sedert het einde der 18de eeuw, epi demisch in die streeken voorkomt dat deze landziekte alleen in bijzondere gevallen, als tengevolge van oproer, oorlog en hongersnood, epidemisch wordter heeft alsdan gewoonlijk een buitengewoon meer uitgebreide sterfte plaats, waardoor een veel grootere massa verrottende ligchamen voorhanden is, die water en dampkring met een buitengewone hoeveelheid vergiftigende dampen vervult dat uitsluitend de smetstof, die zich uit onder water verrotte lijken ontwikkelt, als de hoofdoorzaak moet worden beschouwd der Aziatische Cholera Morbus. Wanneer deze aan scheikundige verande ring onderhevige smetstof wordt ingeademd, brengt zij, bij de daarvoor vatbare personen, eene vergiftiging teweeg, die, zelfs vóór hun over lijden, bijna alle kenteekenen van lijkontbinding aanbiedt dat deze vergiftiging de levende lichamen veel krachtiger aangrijpt en hare uitwerking veel heviger is dan die, welke door toediening van kunstmatig bereid ammoniak bevattend blaauwzuurextract wordt teweeggebragt dat er eene groote verwantschap bestaat tusschen de in den damp-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 21