215 middel van eene zware heg van doornbamboe. Er is echter aan dit plan geene verdere uitvoering gegeven, naar deskundigen mij verzekerden, omdat noordwaarts van Padang gelegenheid genoeg bestaat, om te lan den en de wegen naar het binnenland te bereiken, onder andoren van Priaman uit. Tot beveiliging tegen een coup de, main beeft er vroeger aan bet zeestrand eene aarden kustbatterij bestaan, op 'n paar honderd meter van de mon ding van bet riviertje verwijderd. Die batterij is geslecht en er is nog slechts een heuveltje van overgebleven, waarop (ik zou bijna gezegd hebben „door de zorg van bet gemeentebestuur") een paar banken ge plaatst zijn, des avonds steeds bezet door rustende wandelaars; een plekje, als met een schaartje geknipt voor verliefde paren om, evenals Ilie- ronimus Jobs „den Kandidaten": „Zu trinken des Mondes Silberscbein, „Und der lieben, blitzonden Stcrnelein!" Daar straks sprak ik van stad en zou men allicht geneigd zijn aan straten, lantarens, enz. te denken. Op Padang echter is bet Hollandsehe begrip van stad kwalijk toe te passen. Het is meer eene aaneenschakeling van villa's, om bet zoo eens uit te drukken. Met uitzondering van eene rij pakhuizen, kantoren en winkels langs bet riviertje gelegen, dat voorbij den Apenberg stroomt, ziet men, op den top van genoemden berg of eigenlijk heuvel staande (in Indië noemt men eerst hoogten boven de 300 meter berg), van Padang niets dan eenige gouvernements-gebouwen. Alle andere huizen liggen in het groen verscholen. Die breede, uitstekend onderhouden grintwegen, nagenoeg evenwijdig met het strand loopende en doorsneden door even breede dwarswegen, vormen het grondplan dei- stad. Aan weerszijden van de wegen en daarvan gescheiden door eene heg en een tuin, staan de, op palen van IJ2 meter hoogte gebouwde, huizen. Behalve de gouvernements-gebouwen, die geheel van steen opgetrok ken en met pannen gedekt zijn, zijn bijna alle woningen van hout en gedekt door een hoog, ver over de wanden en galerijen uitstekend dak, met atap (gedroogde bladeren) gedekt. In vorm gelijken de huizen zeer veel op Zwitsersche chalets. Die houten huizen zijn luchtig en koel, maar zeer brandbaar. Aan een houten huis, dat in brand vliegt, is geen blus- schen mogelijk. Gelukkig zijn de meeste huizen van alle zijden door hoornen omringd en nog al ver van elkander gebouwd, zoodat de brand zich meestal tot één perceel beperkt. Eene groote schaduwzijde van Pa dang met zijne heerlijke wegen is, dat er geene straatverlichting bestaat. Daardoor is het meestal niet mogelijk in de avondkoelte eene wandeling

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 226