12 hidden zich weinig met haar onledig; hoe konden zij vermoeden, der tien jaren later eveneens te zullen geroepen worden, om, met gezamen lijke inspanning van krachten, deze vreeselijke bezoeking af te weren en, op hunne beurt, met die hydra van den Geintjes te moeten worstelen? Het was dus tegen het laatst der maand Juli van 1817, dat de Cholera épidemie te Jessoraeen stad in de Delta van den Ganges gelegen, uitbrak. Binnen drie weken bezweken daaraan ruim zestien duizend inwoners. Andere schrijvers verhalen evenwel, dat de ziekte reeds in 't begin van dat zelfde jaar, te Monghur en in de omliggende provinciën was uitgebroken. Zeker is het echter, dat, sedert Augustus, de Cholera zich al meer en meer, aan beide oevers van den Ganges uitbreidde; en zich, omstreeks de helft dier maand, te Calcuttade hoofdstad van Hindostan vertoonde. Het aantal slachtoffers was aanzienlijk, doch nam een uog meer schrikbarend aanzien, toen die plaag naar Saugor oversloeg, alwaar destijds een honderd duizend man sterke legermacht gekampeerd lag. Daarop verspreidde zich de epidemie, in alle richtingen, over het uit gestrekte vaste land van Indië en richtte alom de vreeselijkste ver woestingen aan. In de eerste maanden van 1819 had zij zich op Ceijlon vertoond en, op het laatst van October van dat zelfde jaar, verscheen zij op het duizend mijlen van daar gelegene eiland Mauritius. Hoe kwam zij daar Tijdens te Ceijlon de Cholera heerschte, had het Engelsche fregat The Topaze die plaats verlaten en kwam te Port-Louis voor anker. Op reis hadden zich aan boord vele gevallen van Cholera voorge daan. Bij het ontschepen was men op geene gezondheidsmaatregelen bedacht; en twee dagen later brak die epidemie voor 't eerst te Port-Louis uit, een groot aantal inwoners ten grave slepende. Yan daar verspreidde zij zich over het geheele eiland. De negerbevol king, die toen nog uit slaven bestond, betaalde haar den grootsten tol en binnen weinige dagen vielen er veertien duizend slachtoffers. Yan 1817 tot 1824 heeft de Cholera niet opgehouden in alle dee- len van Indië hare verwoestingen aan te richten. PinangMaldkka SingaporeJavaCochinchinaManillaenz. werden beurtelings door

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 23