284 keerden, daar weder in hun graad intraden en na verloop van 'n paar jaar als 2e luitenant uitkwamen. Het is waar, de onderofficieren hier ontvangen gratis kleeding en vivres, maar van die voordeelen blijft zoo weinig over, wanneer men de zaak op de keper beschouwt. Zij dan ook de vergoeding, die de Nederlandsche onderofficieren ont vangen voor kleeding en reparatie niet ruim, en kunnen zij er maar even mede uit, ze zijn in ieder geval goed gekleed en de snit is thans zoodanig, dat hoe langer zoo meer de zucht tot het dragen van buiten model-kleeding vermindert. Hoe is daarentegen de kleeding, die onzen onderofficieren wordt verstrekt? De quantiteit is meer dan voldoende, maar de qualiteit W anneer men verder nagaat, dat de onderofficieren hier gemiddeld 30 cents daags in hunne menage verteeren, de Nederlandsche onderoffi cieren daarentegen, tegen een gemiddelden inleg van 35 cents, bijna even goed gevoed worden, dan verschaffen die vivres den onzen een voordeel van ongeveer 5 cents zakgeld per dag. Evenals in Nederland, ontvangen de mindere militairen hier gratis een ration brood per dag, maar vergelijk nu eens dit, in de meeste gevallen in letterlijken zin „zuur" stukje brood, met het voedzame, goed door bakken, uit zuiver tarwemeel bereide Nederlandsche komiesbrood. Stonden nu de soldijen der onderofficieren voor beide legers gelijk, dan zou, volgens bovenstaande berekening, de onderofficier hier gemiddeld 5 cents zakgeld per dag meer bekomen. Maar ordinaire tabak en sigaren kosten hier het drievoudige, 'n glas bier bijna het tienvoudige van den prijs in Nederland. We zullen ons alleen maar tot deze zaken bepalen, ze maken het reeds duidelijk genoeg, dat een onderofficier hier minstens het dubbele van het zakgeld der Nederlandsche onderofficieren moest hebben. Wordt het voorstel van den Minister aangenomen, dan zal een sergeant le klasse der Infanterie van het Nederlandsche leger na 6 jaren dienst slechts één cent daags minder soldij genieten dan een sergeant-majoor der Infanterie van het Indische leger, na even zooveel jaren dienst. Verdere commentaren zijn overbodig! De bronnen staan ons niet ten dienste, maar wanneer eens eene ver gelijking werd gemaakt tusschen de kleeding, voeding en betaling der onderofficieren van het Britsch-Indischo leger en het onze, dan zou men scherpe tegenstellingen zien. Ilooge handgelden bij indiensttreding en buitensporige sommen bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 245