13 haar bezochten de groote om China gebouwde muur kon deze geduchte vijandin niet beletten, de hoofdstad en de voornaamste steden van het Hemelsche Rijk binnen te dringen. Door de Perzische golf drong zij in Perziëen verwoestte aldaar verscheidene provinciën. De uit alle deelen van Indië naar Mecca reizende bedevaartgangers brachten haar in de Boode Zeein Arabic en van daar in Egypte. In 1829 overschreed zij voor het eerst de Aziatische grenzen van Buslanddoorliep eene menigte steden; en langs de oevers der Wolga en van den Don voortgaande, deed zij op den 30sten October 1830 haren eersten inval in Moskou. Van hier verspreidde zich die geesel door geheel het Russische Bijkbreidde zich verder in het overige gedeelte van Europa uit; van het Oosten naar het Westen de vreeselijkste verwoestingen aan richtende en alom angst, schrik, verslagenheid en dood teweegbrengende. Sedert dezen eersten omgang rond de wereld, heeft de Cholera zich op verschillende tijden, in de vroeger door haar bezochte land streken vertoondzoo hebben RuslandFrankrijkEngelandDuitsch- landHollandBelgië, Turkije, Italië, Egypte, geheel de Levant, enz. beurtelings het tooneel van hernieuwde Epidemische Cholera-verschij- ningen opgeleverd. Niettegenstaande de aanhoudende gemeenschap, die tusschen alle havens van Indië en Mauritius bestond, was dit eiland sedert vijf en dertig jaren van die plaag bevrijd gebleven. Het nieuwe geslacht kende haar slechts bij overlevering, toen zij zich op den 12dcn Mei 1854 eensklaps ten tweeden male aldaar vertoonde. Een Engelsch schip Hie Sultaneen menigte Indische landbouwers overvoeren de, wierp het anker voor Port-Louisde plaats van bestemming. Op reis van Calcutta naar Mauritius waren aan boord een zestal passagiers aan de Cholera bezweken. Eenige daglooners, bij het lossen der lading werkzaam, werden, wegens rustverstoring, in de stadsgevangenis gebracht. Sommigen hunner stierven nog dienzelf den dag aan de gevreesde ziekte, die zich uit dit gebouw spoedig in de stad en over het geheele eiland uitbreidde. Binnen drie maan den werden er negen duizend inwoners weggemaaid. Vijf genees- heeren vielen als slachtoffers hunner zelfopoffering. Deze harde les der ondervinding deed voor de toekomst op voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 24