- 242 - Is toch eene allerspoedigste uitvoering van ontvangen bevelen altijd wenschelijk Immers neen Door overhaasting, een natuurlijk gevolg van zoodanige, impérieus voorgeschreven allerspoedigste uitvoering kan de dienst niet worden gehaat. Dikwijls is het raadzaam en zelfs noodig, de ontvangen bevelen, vóór dat ze worden ten uitvoer gelegd, eerst bedaard in overweging te nemen! De thans vervallen „Soldatenschool" zeide dan ook zeer ten regte: „Overhaasting is nadeelig voor de goede orde, en strijdt tegen de vaardigheid der uitvoering". Somwijlen kan het zelfs pligt zijn die bevelen niet onmiddelijk uit te voeren, maar de aandacht te vestigen op bezwaren die zich tegen de uitvoering verzettenter zake nadere toelichtingen te vragen, e. z. v. Eischt verder de krijgstucht indedaad immer en onvoorwaardelijk eene volstrekt lijdelijke gehoorzaamheid van den mindere aan den meerdere, onder alle rangen, onder alle omstandigheden? Eene algeheele dooding van den denkenden mensch naar de leerstellingen van Ignatius Loijoladen stichter der Jezuïten-orde Neen! duizendmaal Neen! Want, alhoewel gehoorzaamheid, zelfverloogchening, onderwerping aan hoogeren wil e. z. v. indedaad de grondslagen uitmaken van de krijgstucht, zoo eischt die tucht toch volstrekt niet, dat de redelijke mensch worde verlaagd tot eene machine, tot een blind werktuig in de hand zijner meerderen. Wat méér zegt: niet alleen is het in bijzondere gevallen geoorloofd de van hooger hand ontvangen bevelen niet op te volgen, maar dit kan zelfs pligt, gebiedende pligt worden Een schildwacht b. v. heeft van zijn voorganger, fuselier, in tegen woordigheid van den korporaal van aflossing het consigne overgenomen, geen voertuigen te laten rijden over de brug waarbij hij op post is gesteld. Een Generaal komt in zijn wagen aanrijden en wil passeeren, maar, hij wordt tegengehoudentegengehouden, zelfs in weerwil van zijn herhaald en stellig bevel hem, Generaal, te laten voorbijgaan; ja zelfs des noods met zijne geheele ekwipaadje in verzekerde bewa ring genomen door een eenvoudig, fuselier mens consigne hem heilig is!

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 253