243 Hier heeft nu een mindere pertinent geweigerd de bevelen van zijn meerdere op te volgenen, niet alleen was dit gëoorloofd, maar hij zoude zich zelfs door te gehoorzamen hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de krijgstucht! Artikel 15 van het R. v. Kr. toch zegt duidelijk: „aan overtreding dor krijgstucht maakt zich schuldig een schildwacht welke aan zijn consigne niet heeft voldaan." Nu is dit wel een exceptioneel geval, maar niettemin bewijst het de mogelijkheid van eene niet slaafsche onderwerping, van eene niet lijdelijke gehoorzaamheid aan alle bevelen onder alle omstandigheden. En, ook afgescheiden van deze buitengewone omstandigheid kan het somwijlen voor den militair, b. v. voor den kommandant eener agérende kolonne pligt, gebiedende pligt zijn, ontvangen bevelen van vèr verwijderde lastgevers niet op te volgen, maar, geheel op eigen veiantwoordelijkheid te handelen, naar eigen inzigten. In de krijgsgeschiedenis vindt men talrijke voorbeelden van dus danige pligtsbetrachtingdaarentegen toont ons de oorlog van 1866 tusschen Pruisen en Oostenrijkhoe een overdreven centralisatie geest, eene volkomen lijdelijke, slaafsche onderwerping van den veld- tuigmeester Ridder von Benedek, zijn stipt, en blindelings gehoor zamen aan alle bevelen uitgaande van het Allerhöchste Kriegs- Mmisterium te Weenen, voorname oorzaken zijn geweest van de ver pletterende nederlagen van het Oostenrijksche leger Von Benedek was de man niet van dat zedelijke overwigt, die van den beginne af, de staatkundige en administratieve hoofden te Wee nen aan hem ondergeschikt wist te doen maken; en dit was drin gend noodig geweest. Wil men een merkwaardig voorbeeld van de gevolgen eener slaaf sche, lijdelijke gehoorzaamheid, wanneer een Korps-Kommandant zich steeds laat bezigen als een blind werktuig, en den moreelen moed mist om, als redelijk denkend wezen, zich des gevorderd te verzetten tegen bevelen, die blijkbaar met een slecht, misdadig doel worden gegeven door de tijdelijk bovendrijvende politieke partijen? Zie hier: In 1840 arresteerde het 42e Regiment van linie den avonturier Louis Napoleon te Boulogne. Den 2on December 1851 arresteerde datzelfde 42e Regiment

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 254