244 op last van dienzelfden avonturier. Louis Napoleon, de Volks-Verte genwoordiging te Parijs! In 1840 leende het den sterken arm aan de Wet tegen de conspi ratie; in 1851 leende het den sterken arm aan de conspiratie tegen de Wet. Victor Hugo Histoire Pun crime). In dienzelfden Boheemschen veldtogt, waarin de Oostenrijksche bevel hebber zich, tot een ramp voor zijn leger, leende tot een blind werktuig, tot een cadaver in de hand van het vèr-verwijderde Kriegs-Ministerium, heeft daarentegen de Pruisische Kroonprins herhaalde malen gehandeld zonder bevelen, geheel op eigen verantwoordelijkheid, ja zelfs, vóór den beslissenden slag van Königgrcitzin strijd met een ontvangen order, terwijl juist door die handeling het lot van den slag en den veldtogt, ten gunste van Pruisen zijn beslist. En, nu zal men toch wel willen aannemen dat die veldheer geheel zuivere begrippen heeft van de eischen der krijgstucht Eischt eindelijk de krijgstucht indedaad eene onvermijdelijke bestraf fing van de geringste nalatigheden? Wie zal het wagen dit beves tigend te beantwoorden? Trouwens, datzelfde R. v. K. verloogchent dan ook zelf dit principe in art. 25 luidende „Wanneer een zoodanige (als in artikel 24 t. v. bedoeld wordt) na herhaalde vermaningen zich niet betert, zal hij door den kommande renden officier met een briefje van ontslag mogen worden weggezon den" e. z. v. Vermaningen nu, als waarvan hier sprake, zijn niet opgeno men onder de straffenbedoeld in artikels 28 t/m 30 van het R. v. Kr. Werd artikel 1 in dit opzigt dan ook letterlijk, onvoorwaardelijk en stipt toegepast, in verband met de, voor Officieren, onderofficieren en minderen voorgeschreven straffendan zoude voorzeker voortdu rend het grootste gedeelte der Officieren in hunne woningen gecon signeerd zijn; de thans bestaande arrest-lokalen véél te klein blijken en in de nabijheid der kazernes cachot-, provoost- en politiekamer- gebouwen moeten verrijzen! Maar, niet alleen de geringste nalatigheden of misslagen, maar bovendien, er staat: „zoo als ook" „de personen welke dezelve be dreven hebben" moeten, ingevolge dat draconische artikel 1 onver mijdelijk worden bestraft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 255