250 vaderland, den eigendom, de wetten, de eer en de rust der huisgezin nen, in één woord, om alles te verdedigen en te beschermen wat. het leven genot en waarde geeft Dat is het LegerDe verhevenheid van dat grootsche doel maakt, dat de gebreken, die enkele leden van dat groote ligchaam mogten aankleven vóór hunne toetreding tot dien heiligen Bond, gebreken die niet onmiddelijk na die toetreding geheel kunnen worden afgelegd en uitgeroeid, toch in bedwang worden gehouden, en zich oplossen, in één bewonderingswaardig geheel. Dat is het gevolg der Krijgstucht. Die tucht, die zelfopofferende gehoorzaamheid leiden tot heldendaden, zij kweekt en vormt marte laren en helden op het slagveld, en voorbeeldige, rustige burgers in vre destijd. Zonder Leger geen Tuchtzonder Tucht geen Leger! Naar ónze meening zoude de navolgende omschrijving van het wezen en de eischen der krijgstucht niet verwerpelijk zijn „De krijgstucht bestaat in de hoogst mogelijke orde, de getrouwe opvolging der ontvangen bevelen, de volstrekte onderwerping aan de eischen van hooger belang met terzijdestelling van eigen belangen, inzigten en persoonlijke veiligheid en de ontwikkeling en aanwending van alle middelen en krachten tot bevordering van het welzijn en de eer van het Legerwordende elk superieur uitdrukkelijk verantwoor delijk gesteld, slechts zóódanige bevelen te geven, als gegrond zijn op regt en billijkheid, terwijl mllekeur en misbruik van gezag on voorwaardelijk ten strengste moeten worden tegengegaan, en exem- plair worden bestraft". Zijn, blijkens al het vorenstaande de omschrijvingen, betreffende de eischen der krijgstucht al zeer verschillend, geheel éénstemmig zijn daarentegen alle militaire schrijvers en wetgevers bij de bëant- woording der vraag: wat krijgstucht eigenlijk is? De krijgstucht zeggen allen isde ziel van het Legerzonder krijgstucht is geen goed Leger denkbaar Hieromtrent heerscht bij geen der militaire wetgevers of schrijvers eenig verschil van gevoelen; trouwens, die waarheid is ook zóó

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 261