256 Zoo was het ook enkel aan de persoonlijkheid van Napoleon Buonaparte toe te schrijven, dat hij met zijne sans-culottes half Eu ropa heeft kunnen veroveren! Ambert zelf vermeldt, dat tijdens de Fransche revolutie de ware krijgstucht niet bestond, en zelfs, door den aard der toenmalige om standigheden in het Pransche Leger niet kón bestaan. Iiij deelt mede, hoe nog den llcn November 1857 Mr. de Saint Germain schreef: „Je ne commande pas des soldats, mais uue bande de voleurs, „d'assassins a rouer, toujours pret a se révolter. Le roi a l'infante- „rie la plus indisciplinée", en hij voegt daarbij„Cent lettres de „cette époque et de cette nature sont aux archives". Zag het er dus ten deze in Frankrijk in de vorige eeuw al treurig uit, de toestand is er, helaas! niet op verbeterd. Yan 1844 t/m 1853, dus in 10 jaar, werden niet minder dan 47459 man, waaronder 192 Officieren voor den krijgsraad gebragt! Yan 1846 t/m 1855 werden 2063 militairen veroordeeld, meest alle wegens insubordinatie. De meening van den schrijver van het artikel Parijs en Trochu geplaatst in het Ind. Mil. Tijdschrift 1874 N°'s 5 en 6, dat: „de verzwakking van den militairen geest, de verslapping der krijgstucht, de vernietiging van het gezag en van den eerbied voor dat gezag bij het Fransche Leger dagteelcenen van af de groote revolutie" is dus blijkbaar niet juist. Yóór die revolutie bestond er in dat Leger geen krijgstucht, en na die revolutie óók niet Yolgens eene, in 1840 gepubliceerde statistiek werden jaarlijks meer dan 1 °/0 der geheel legersterkte naar de strafkompagniën gezonden, en van die gestraften keerden maar zéér weinigen als zoogenaamd „verbeterden" naar hun korpsen terug. En, hoe het in de jongste jaren met de tucht in het Fransche Leger was gesteld, dat heeft de oorlog 1870-1871 op treurige wijze aangetoond, en is door ons, in voormeld artikel: Eere ivien eere toekomtbreedvoerig uitééngezet. Die oorlog heeft in dat leger nagenoeg alles verwoest en om vergeworpen het was met treurige verpletterende zekerheid be wezen, dat de geheele leger-organisatie niet deugde, dat alle instel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 267