257 lingen van den grond af herzien en verbeterd moesten worden. Er moest niet alleen een nieuw Legermaay ook geheel nieuwe wetten en verordeningen worden gemaakt en zamengesteldin beide rigtingen is thans reeds veel geschied, maar, nog blijft veel te doen overig; de expeditie in Tunis heeft dit al weder duidelijk aangetoond. Men is het, als t ware nog maar altijd niet geheel met zich zeiven eens, op welke, als de beste wijze, van de opgedane ervaring, van de zoo harde en bloedige lessen behoort partij getrokken te worden het is nog in sommige opzigten te veel probeeren, zonder een geheel volledig en bepaald plan en doel. Ook zal het nog wel geruimen tijd duren, voor dat het nieuwe leger geheel met den echten krijgsmansgeest is bezield! De middelen, die Frankrijk daartoe in zijn Officiers-korps bezit zijn niet bemoedigend en hoopvol. Uit de meest heterogene elementen heeft men dat korps moeten aanvullenLegitimistenBonapartisten en ultra-Republikeinen dienen met en neven elkander. De eene partij ziet de andere met verachting aan. Een ieder gelooft, dat, nu het tegenwoordige, zoo zij hopen voor- loopige bestuur, zijne clique weder op het kussen zal komen, en reeds thans wordt in dien geest ijverig geïntrigeerd Kan nu, onder zulke omstandigheden een goede geest en ware tucht in het Fransche Leger worden opgewekt en onderhouden? ImmersKeen Ook reeds vroeger schijnt het gehalte der Fransche Officieren véél te wenschen te hebben overgelaten, en klaagde o. a. in het laatst der vorige eeuw de Bevelhebber van Boulogne er over, dat: „zijne officieren over het algemeen te veel met hunne soldaten naar den kroeg gingen"! In „Eere wien eere toekomthebbenwij aangetoond, hoe, in 1870—1871 de meest misdadige pligtverzakfng en de meest verregaande onwetendheid sommige Opper- en Hoofd-Officieren in het Fransche Leger kenmerktenhoe o. a. een Hoofd-Officier van den Generalen Staf bij Metz, die reeds een volle maand in die streek had doorgebragt, met de kaart in de hand niet in staat was te bepalen, waar hij zich eigenlijk bevond? Een eenvoudig soldaat, uit die omstreken geboortig, moest hem uit de verlegenheid helpen. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 268