259 Leger gevaren is. De misdrijven en misdaden nemen op schrikbarende wijze toe. In 1878 werden niet minder dan 14290 man voor den krijgsraad te regt gesteld; 2421 wegens desertie, 3392 voor wegloopen uit het kwartier, 2862 voor goed verkoopen of verpanden, 1232 voor dronkenschap in dienst, 1622 voor feitelijke insubordinatie. In dat zelfde jaar deserteerden bovendien nog 5861 man die niet konden teregt gesteld werden, en werden 1683 militairen als „eerloos" uit het leger verwijderd. De desertie is in dat leger zóó sterk, dat men in allen ernst heeft voorgesteldalle militairen, van den Opperbevelhebber tot den jongsten soldaat, een kroontje op den regter arm te tatouëeren. Dus, zoo iets bij wijze van eene kudde schapen, die men met roode of zwarte streepen of kruizen merkt, alvorens ze ter slagtbank te geleiden! Tot ondersteuning van dat voorstel werd o. a. aangevoerd, dat deze maatregel niet nieuw zoude zijn, dewijl reeds de Romeinen hunne afgerigte soldaten op de hand merkten, en dit: puncta- signorum'''' noemden. Het, door den Minister Cardwellsedert 1870 ingevoerde stelsel, waarbij de vooruitzigten voor den soldaat veel minder gunstig zijn geworden, heeft zeer slecht gewerkt. Omdat het staande leger enkel uit vrijwilligers is zamengesteld, krijgt men alleen lieden, die in de burger maatschappij geen bestaan kunnen vinden. Het Officiers-korps laat veel te wenschen oyerhet Officiers-examen is een wassen neus. De Iersche soldaten zijn, zoo als de ervaring heeft geleerd, volstrekt niet te vertrouwendaarom vermengt men de Iersche korpsen met Engelsche soldaten. Het militie leger [z. g. auxiliary forces] rust op zwakke grond-, slagen; de „home-rulers" hebben reeds te vergeefs beproefd, de Ier sche troepen geheel af te scheiden van de Engelsche Legermacht. De taktiek der verspreide gevechtswijze vindt in Engeland grooten tegenstandvooral, omdat men weet, dat wanneer de Bataillons door één raken, de soldaten van het ééne korps aan de officieren van een ander korps niet zullen willen gehoorzamen! In de Transvaal werd de élite van het Engelsche Leger herhaalde

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 270