16 buitengewone behandeling der menigvuldige chemicaliën a. a., zij 't ook stap voor stap voelende en tastende, zóó ver gevorderd, dat thans niet alleen de voorheen ondervondene moeilijkheden zijn over wonnen, doch bovendien eenige andere in hooger genoemde verhan deling niet beschrevene reproductie-methodes zijn kunnen beproefd worden. Met de toepassing dezer laatsten is men zelfs in zoodanige mate vertrouwd mogen geraken, dat eene verveelvuldiging van kaarten, ook langs die wegen, binnen zekere grenzen bij het Topographisch Bureau mogelijk is gebleken. Deze laatste methodes meer ter algemeene kennisse van belang stellenden te brengen is hoofdzakelijk het doel, waaraan deze ver handeling hare samenstelling te danken heeft. Daar nu hoogstwaarschijnlijk het grootste gedeelte der tegenwoor dige abonné's op het Indisch Militair Tijdschrift niet in het bezit is van den jaargang 1872, is ook om het algemeen verband van het te bespreken onderwerp niet te schaden op verlangen van de Kedactie, in deze verhandeling tusschen de beschrijving der sedert 1872 op het Topographisch Bureau beproefde, met een gunstig re sultaat bekroonde, wijzen van kaarten-reproductie op zijne plaats ook een kort resumé ingelascht van de reeds vóór genoemd jaar toe gepaste en ook thans nog gevolgd wordende verveel vuldigingsma- nieren. Hierbij zijn tevens vermeld die methodes, welke geheel zonder behulp der Photographie kunnen worden aangewend. Welke variaties en combinaties bij deze verschillende werkwijzen ook op te merken mogen vallen, alle zijn zij toch terug te brengen tot of beter toepassingen van de beide hoofdmethodes Pho tographie en Lithographie. De quaestie, aan welke dezer twee werkwijzen hier de voorrang moet worden toegekend, in 't midden latende, zal in dit opstel in de eerste plaats sprake zijn van de Photographie; om vervolgens na de behandeling der Lithographie geleidelijk over te gaan tot de beschrijving der overige op het Topographisch Bureau te Batavia toegepast wrordende, wijzen van kaarten-reproductie, welke met de twee genoemde hoofdmethodes innig verbonden zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 27