27Ö man na 6 jaar dienst eene verhoogde soldij toegekend, niet van 8 cent, zoo als nü, maar van 25 of 30 cent. Dit zoude oordeelkundiger, moreeier en finantieel in het belang zijn van den man als hij goed oppast en zijne gezondheid niet ver woest en van den Staat, als de gereëngageerde door drinken, brassen en ongeregeld leven, van de zes jaren, waarvoor hij zich gereënga- geerd heeft, b. v. slechts 2 of 3 volbrengt. Wij bevelen dit denk beeld ter overweging aan. Onder het groote aantal, mede door de hooge handgelden verlokte Yreemdelingen bevinden zich lieden van allerlei staud en professie. Voormalige Officieren en Advokaten nevens marskramers, daglooners en handwerkslieden. Men vindt daaronder zoons van goeden huize, die hunne carrière door eigen schuld gebroken hebben, en voor wie Indiê dikwerf een laatste toevlugtsoord is, voortsdéserteurs, leden van wegens slecht, oproerig gedrag, ontbonden vreemde wapen korpsen (b. v. Napelsche-Zwitsersrevolutionaire heethoofden, die hun land moesten verlaten, moblots en pétroleurs sociaal-demokraten en Belgische grevistenwij hebben er met echte en met valsche na men, heusche en valsche GravenBaronnen en Vrijheer en, zelfs een Prinshebben wij als soldaat in het Leger gehad; aristocraten, leden van beroemde geslachtenmaar óók tuchthuisboeven, fal sarissen en rapaille. Allen voeren in hun vaandel Ubi bene ibi patria! Allen zoeken hier een toevlugtsoord en lotsverbetering, en, gaat dit hier niet vlug genoeg naar wensch, welnu! dan verlaten zij den dienst zoodra mogelijk, om hun fortuin elders te beproeven. Sommigen trachten door ware maar gëagraveerde of zelfs door voorgewende ligchaams of ziels ziekten zich te doen afkeurenan deren vermurwen het hart hunner familien in Europa en stellen plaats vervangers, maar ook een groot gedeelte wordt recalcitrant, pleegt insubordinatie, steelt en verkiest weder tuchthuis en gevangenis boven de eervolle uniform! Vrai! gens de sue et de corde! Nu nog een woord over onze Inlanclsche troepen; meer speciaal de SunclanezenJavanen en Maleijers. Deze worden van heinde en verre bijeengebragt, zij missen bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 281