271 hunne indiensttreding alle denkbeeld van orde en tuchtzij moe ten tot gehoorzaamheid en plichtsbetrachting voortdurend gedwongen worden. Het gehalte dier Inlandsche militairen is vooral in de laatste jaren veel verminderd; gewoonlijk komen thans alleen de slechtsten uit de dessa's in den militairen stand over. Het civiel bestuur dikwerf vertegenwoordigd, althans nagenoeg altijd voorgelicht door de inlandsche hoofden, die blij zijn de deug nieten, dieven of ruziemakers te kunnen lozen, geeft een bewijs van goed gedrag, en, de man is soldaat. Somwijlen trekt een deugniet die het in zijn eigen dessa wat al te gortig heeft gemaakt, naar eene andere negorij, weet den Loerah zijner nieuwe dessa bij zijne indiensttreding te interesseeren, „et, le tour est fait"! Het is dan ook zeer begrijpelijk dat de dorpshoofden de goede, ijverige ingezetenen, de rustige, nijvere, flinke landbouwers niet gaarne missen, maar daarentegen volgaarne de gelegenheid aangrijpen, om de slechte sujetten, de bangsats kwijt te raken, en die krijgt dan het Leger En, vermits nu bij onze inlandsche huishouding, het gemis van een burgerlijken stand der Inlandsche bevolking e. z. v. eene con trole ten deze uiterst moeijelijk, zoo niet onmogelijk is terwijl het civiele bestuur zich gewoonlijk het hoofd niet breekt met de al of niet betrouwbaarheid der benoodigde certificaten, blijven de goede sujetten in de dessa's, en de slechte treden in militairen dienst. Yoor ons kader maar vooral voor onze officieren is de taak weg gelegd, al die slechte elementen te verwerken tot goede, bruikbare soldaten. Dat dit evenwel slechts ten deele gelukt is zeer begrijpelijk. Nog in de A. O. No. 53 van 1871 wees de toenmalige Leger- kommandant - Kroesen op de dringende noodzakelijkheid om „meer zorg en meer tijd te besteden, aan de militaire vorming en opleiding- van dat Inlandsche element, om dit meer deugdelijke begrippen van tucht en orde in te prenten". Zijne Excellentie oordeelde, dat, wanneer geen krachtiger maatregelen werden genomen vooral tegen het destijds veelvuldige in massa's wegloopen van inlandsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 282