2"4 Dit verschijnsel is, niettegenstaande o. m. de formatie van het korps in dien tijd nog al schommelingen ondervond, wel voor een deel te verklaren. De officieren van het Nederlandsche Leger toch kunnen, uit den aard der zaak, weinig of geen bezwaar hebben tegen het op dezen of genen voet handhaven van het Werfdepot, omdat de min of meer goede gang van dienst hun in algemeenen zin niet van nabij raakt. Yoor eene juiste waardeering zij aangeteekend, dat wij de Neder- landsche officieren, waar van eene zaak ten algemeenen nutte sprake is, verheven achten boven promotiebelangal vinden ook voor hot oogenblik een achttiental hunner kameraden te Harderwijk eeneniet te versmaden betrekking. Intusschen hebben ook wij, gelijk uit den loop van ons opstel blijken zal, uitsluitend het „algemeen belang" op het oog. De officieren nu van het Indische Leger zijn, met opzicht tot de Harderwijksche instelling, even stilzwijgend als die van het Ne- derlandsche, omdatja, omdat zij, om het zoo eens uit te drukken, te ver verwijderd garnizoen houden, om zich den gang van zaken bijzonder sterk aan te trokken. De hoofdzaakzeggen de Indische officieren, is, dat de aanvulling van het Europeesch, kan het zijn Nederlandschelement voor het Indische Leger in genoegzaam getal plaats heeft; en eene weinig be langrijke bijzaak is het, of daartoe Nederlandsche dan wel Indi sche officieren te Harderwijk zich van hunnen plicht kwijten. Alvorens deze meening, welke door ons niet gedeeld wordt, verder uit te werken, ga eene beknopte historische schets vooraf van het geen het Werfdepot in organieken en administratieven zin in de laatste tientallen jaren wedervoer. De stichting van een in Nederland gevestigd korpsonderdeel, be stemd om de voor den Indischen dienst aangeworven militairen op te nemen, te kleeden en vervolgens naar Indië te doen reizen, schijnt zich - om eene geijkte historische uitdrukking te bezigen in den nacht der tijden te verliezen. Yoor zoover althans betreft vele boek werken, ons daartoe ter inzage verstrekt, zijn wij niet kunnen slagen, om daarvan iets te weten te komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 285