275 In liet veelbewogen Napoleontisch tijdvak o. a. werd het Neder- landsche Leger zoo vaak gereorganiseerd, dat er op de formatie dei- verschillende onderdeelen als het ware geen oog meer te houden was. Ten jare 1806 bestond er een Depot voor Kaapsche en Oost- Indische troepen, dat evenwel nog in hetzelfde jaar gesupprimeerd en ingelijfd werd bij het 8e Regiment Infanterie. In het daaropvolgende jaar had de oprichting plaats van een Binnenlandsch Werfdepot te Gorinchem en een Buitenlandsch Werfdepot te Nijmegen. Terwijl dit laatste korps, gecommandeerd door den generaal-ma- joor Quaita, uit 7 compagnieën was saamgesteld, althans 7 kapiteins der infanterie telde, waren bij den staf er van ingedeeld de capi- tein-adjudant, gewezen major N. Romswinckel en de luitenant-kwar tiermeester L. Kriesfeldnamen, diè wij alleen releveeren, omdat ze ons aan twee latere kolonels van het Indische Leger herinneren. Korten tijd daarna zien wij een soort Werfdepot deel uitmaken van het Algemeen Depot der Landmacht N°. 33, dat uit verschillende divisiën (niet met compagnieën te verwarren) saamgesteld en in ver schillende garnizoenen gelegerd, in zijn geheel bestemd scheen tot op name van „kolonialen" enslecht oppassende militai ren van het Nederlandsche Leger, die aan den strengeren strafcursus dienden onderworpen te worden!!! (1) De le divisie van dat Algemeen Depot was uitsluitend bestemd tot opname der kolonialen. Toen evenwel medio 1843 de 2e en 3e divisie ontbonden werden en de klassen van discipline naar de korpsen zelve werden over gebracht, werd de le divisie kort daarop, met ingang van 1 Januari 1844, herschapen in een „Koloniaal Werfdepot", met Harderwijk als standplaats. (2) (1) De indeeling) van „kolonialen" en zoogenaamde „klassianen" bij een en hetzelfde korps wijst aan, hoe een 50tal jaren geleden de Indische Soldaat door den Nederlandschen Minister van Oorlog werd gewaardeerd. Beide categorieën soldaten hadden hetzelfde grijze boevenpak, waaraan evenwel de „koloniaal" niet lakensche, doch koperen knoo- pen dragen mocht. (2) Tot recht verstand zij hier vermeld, dat ook de voormalige le divisie van het Algemeen Depot, reeds te Harderwijk garnizoen had gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 286