- 17 PHOTOGRAPHIE. Door Photographic verstaat men de kunst, om van allerlei voor werpen, door middel van de scheikundige werking van het licht, beelden te vormen en te vermenigvuldigen. Deze wetenschap tot in hare kleinste détails te volgen en de trapsgewijze ontwikkeling sedert hare eerste toepassing tot op heden na te gaan, zoude ons het beoogde doel in aanmerking ge nomente ver voeren. Het is daarom, dat wij ons zullen bepalen tot eene beknopte be schrijving van de wijze, waarop van eenig voorwerp in 't algemeen, en van kaarten in 't bijzonder, een zich voor reproductie eigenend beeld op glas ontstaat, blijvend gemaakt en vermenigvuldigd wordt. Alvorens echter tot de behandeling der verschillende hiervoor noodige verrichtingen over te gaan, zullen wij een oogenblik stil staan bij de inrichting van den toestel, waarin de genoemde lichtbeelden worden gevormd. Dit werktuig, Camera ohscura genaamd, is een van binnen zwart gemaakt op een houten voetstuk beweegbaar kastje, in welks voorzijde eene buis is aangebracht, inwendig voorzien van een bol geslepen glas (lens), dat in- en uitgeschoven kan worden (objectief). De in de richting van het objectief verplaatsbare achterwand der Camera bestaat uit een houten raam, waarin eene in hout gevatte mat-geslepene glasplaat van ter zijde in- en uitgeschoven kan worden. Is de Camera gesloten, dan moet de geslepene zijde dezer glas plaat naar buiten gekeerd zijn. Heeft men nu door het vergrooten of verkleinen van den onder- lingen afstand tusschen voorwerpobjectief en matglas op dit laatste een zoo scherp en duidelijk mogelijk beeld van het eerste op de gewenschte afmetingen (schaal) verkregen, dan wordt de achter- Bijna alle op liet Topographisch Bureau vervaardigde kaarten worden op de zelfde schaal gereproduceerd, als waarop zij geteekend zijn. Terwijl de gewone dé- tailkaarten op 1:20.000 uit vierkante bladen van niet meer dan 32.5 c. m. zijde be staan laten evenwel de bij het Photographisch-atelier gebruikt wordende toestellen grootere afmetingen der kaarten toe (vergelijk b. v. de kaart van Poeloe Bras, schaal 1:10.000, welker zijden respectievelijk 94 en 71 c. m. lengte hebben).

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 28