281 Indisch klimaat bestand, genoodzaakt werden te repatrieeren en wat gaarne tegen eene jaarlijksche vergoeding vanstel 600 gulden, bij het Werfdepot in activiteit hersteld zouden willen worden! Nemen wij nu eens aan, dat tot de door ons bedoelde officiersver wisseling werd overgegaan, dan zouden, wèl uitgerekend, jaarlijks 19000 gulden alleen op de officiers-bezoldigingen uitgespaard worden. Gelijkerwijs zouden wij ook het mindere kader voor het Depot willen aanwerven uit van het Indisch Leger herkomstige onderofficieren en korporaals, waarvan er velen tegen een bijslag van halve soldij c. a. boven het hun toegelegd Indisch gagement weder in dienst zouden willen treden (1), terwijl het eventueel te kort aan kader zonder moeite zoude aan te vullen zijn door (uithoofde van niet-onherstelbare lichaamsgebreken) uit Indië op Harderwijk te dirigeeren onderof ficieren en korporaals, die vervolgens bij het Werfdepot een paar jaar in dienst zouden kunnen blijven, om weder naar Indië terug te gaan, wanneer zij andermaal lichamelijk daartoe geschikt bevon den werden. Door dien maatregel zoude ook op die categorie van menschen heel wat zijn te bezuinigen, zoodat wij niet aarzelen te verklaren, dat er op de begrooting, wil men slechts het Werfdepot reorganiseeren, jaarlijks een kwart ton gouds te besparen valt. De door ons voorgestelde regeling zoude tevens het voordeelheb ben, dat ook de dienst-zelf er mede gebaat zoude worden, om dat door het aanwezen bij het Werfdepot van Indische officieren en minder kader, de soldaat al dadelijk in eene specifiek-Indische richting- theoretisch en practisch zoude onderwezen kunnen worden, hetwelk thans uit den aard der zaak niet plaatsvindt. Wij zouden namelijk willen, dat bij het Werfdepot Indische the- oriën werden gehouden, Indische geweren voorhanden waren met In dische richt middelen, Indische inwendige dienst betracht werd, op school aan het kader Indische talen, zij het ook slechts een weinig (1) Op halve soldij rekenende, zoude alsdan 1 adj.-onderofficier daags aan bijslag boven zijn gagement genieten 1.01, een korporaal-hoornblazer f 0.346een schrijver 0.43°, een sergeant-majoor f 0.635, een sergeant en fourier f 0.41, een korporaal 0.225 en een hoornblazer f 0.17, wijders de verhoogde soldij, toelage voor brood en kleeding- en reparatiefonds.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 292