19 en zoodra dit in voldoende mate lieeffc plaats gehad met watten of droge lappen afgewreven. 2°. Daarna wordt de glasplaat voor de inwerking van licht ge voelig gemaakt, door haar aan eene der zijden te bedekken met eene zooveel mogelijk gelijkmatige, zeer dunne laag collodion (eene oplossing van schietkatoen in aether en ctlcoliolwaarbij eene zekere hoeveelheid jod- en brom-zouten (naar verkiezing cadmium, li thium natrium ammonium calciumenz.) is gevoegd een en ander in eene verhouding, afhankelijk van de eigenschappen der ge bezigde chemicaliën. Deze verhouding is bij de reeds genoemde en hierondervolgende bewerkingen niet opgegeven, omdat zij binnen zekere grenzen af hankelijk is van de min of meer deugdelijke bereiding der verschil lende chemicaliën, zoomede van de persoonlijke inzichten der operateurs. Zoodra de zooeven genoemde collodion-laag opgedroogd is, (het geen door het vervluchtigen van den aether zeer spoedig plaats heeft) wordt de glasplaat gedurende 1^ of 2 minuten gedompeld in een zorgvuldig gefiltreerd ziloerbadinhoudende eene oplossing van salpeterzuur-zilveroxijde in gedistilleerd -water, onder toevoeging van eene zeer verdunde oplossing van jod-calcium in water; een en ander in bepaalde verhouding. Dit bad is bestemd om de collodion-laag gevoelig te maken of beter: om de genoemde, daarin opgeloste zouten om te zetten in jod-en brom- zilverdat voor de inwerking van licht bijzonder vatbaar is. Ka de overtollige zilveroplossing te hebben laten afdruipen, wordt de glasplaat, welke ten gevolge van de wederkeerige scheikundige werking der genoemde preparaten thans eene blauwachtig-melkwitte kleur heeft, in het chassis geplaatst, en door middel van eene daarin aangebrachte veer vast tegen de voorzijde van dezen toestel aange drukt, waarna het chassis wordt gesloten. Deze tweede bewerking behoort, evenals later het ontwikkelen, ver stolen en fixeeren van het beeld, in een donker vertrek te geschie den. 3 lot het exponeeren van de geprepareerde glasplaat wordt nadat vooraf in alle opzichten voldaan is aan de eischen betreffende den onderlingen stand van voorwerp, objectief en matglas (in ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 30