299 A. Richten of mikhen met behulp van den richt- of schietbok. De richtlijn moet door de vizier- De bovenkant van de korrel keep en over den bovenkant der moet juist overeenkomen met den korrel gaan. bovenkant van de vizierkeep. B. Het aftrekken met behulp van den richt- of schietbok. Wordt in Nederland achterwege gelaten. C. Aanleggenrichten en aftrekken uit de vrije hand. Als in Nederland, alleen met die uitzondering, dat daar te lande niet de zittende houding beoefend wordt. D. Het schieten met patronen tot kamerschietcylinders van den bok en uit de vrije hand. De inrichting der te bezigen schijf, zoomede de maatregelen tegen mogelijke beschadiging, worden door den commandeerenden officier bepaald. Op de schijf wordt een driehoekje als mikpunt aangebracht, en wel des te lager, naarmate een hooger vizier gebruikt wordt. Tot voorkoming van afwijkingen, wordt de schietcylinder 11a elk schot gereinigd. Hiertoe wordt het ijzeren ontlaadstokje, dat tot het uitduwen van het ontbrande huisje gebezigd wordt, van een vettig lapje voorzien. De oefening geschiedt altijd op 10 pas en eerst van den bok, vervolgens wordt uit de vrije hand geschoten, en later ook met de vizieren voor groote afstanden en in de verschillende voorgeschreven houdingen. Ieder recruut moet alvorens tot het werkelijk schieten met scherpe patronen toegelaten te worden, eerst van den bok en daarna staande uit de vrije hand van 10 achtereenvolgende schoten, 6 treffers hebben binnen een cirkel van 5 cM. middellijn, onverschillig waar de groep zijner schoten valt. Het schieten met patronen tot kamerschietcylinders geschiedt het geheele jaar door, voor alle klassen. E. Vuren met losse patronen. Bij het Nederlandsche Leger doet de man 5 schoten en daarna gedurende 1 minuut snelvuur. t

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 310