20 band met de schaalnaar welke het beeld van het voorwerp moet worden vergroot of verkleind) dit laatste in de camera vervangen door het chassis. Vervolgens wordt de zich hierin bevindende ge voelig gemaakte glasplaat ontbloot en geëxponeerd aan de werking der stralen, welke door het objectief in het brandpunt der lens ver zameld, van het voorwerp (de kaart) als lichtbron uitgaan. Heeft men de glasplaat naargelang van de sterkte van het licht en de capaciteit van de lenzen in het objectiefin verband met de min of meer deugdelijke bereiding der chemicaliën, voldoende lang geëxponeerd, dan wordt zij, door het bedekken van het objectief en het sluiten van 't chassisaan de verdere werking van het licht onttrokken. Het op de plaat, welke eene blauwachtig-melkwitte kleur be houden heeft, nog niet zichtbare beeld wordt daarna in de donkere kamer ontwikkeld. 4°. Hiertoe wordt de plaat overgoten met eene oplossing van ijzer vitriool ook wel zwavelzuur ijzer-oxydulammonia in een mengsel van ijsazijn en water in bepaalde verhouding; tengevolge van welke bewerking het beeld op de plaat langzamerhand te voorschijn komt. Door de scheikundige werking van het ontwikkelende mengsel op de aan het licht blootgesteld geweest zijnde zich op de collo dion afgezet hebbende zilverlaagontstaat n. 1. een grijsachtige neerslag op die gedeelten der plaat, waarop de lichtstralen hebben ingewerkt. Is het beeld, zooals dikwijls of liever doorgaans het geval is, nog niet krachtig genoeg gevormd, dan behoort het te worden ver sterkt. 5e. Deze bewerking, welke ten doel heeft het hierboven genoem de zilver in rijkere mate te doen neerslaan, dan tengevolge van het ontwikkelen mogelijk was, heeft plaats door het begieten dei- plaat met een zorgvuldig gefiltreerd mengsel van in gedistilleerd water opgelost pgrogallns galnotenzuur en citroen-zuur in bepaalde verhouding, waarbij, staande de operatie, nog eenige droppels salpe terzuur zilver worden gevoegd. Gewoonlijk binnen de grenzen van 10 seconden.t.ot 10 minuten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 31