309 Na afloop van het vuur met scherpe patronen worden in tegenwoor digheid der manschappen de treffers opgenomen en de uitkomst besproken- de Afdeeling. Belooningen en straffen. Aan het prijsschieten nemen in Nederland deel allen, die niet meer in de 3e klasse zich bevinden en overigens door goed gedrag zich waardig maken, om mee te dingen. Bij den wedstrijd doet ieder man staande 5 schoten op de driemansschijf op 200 M. Zeer terecht veroordeelt de luitenant Steinmetz, in de 11e aflevering van jaargang 1881 van dit Tijdschrift, o. a. het Indisch prijsschieten op 400 M. op eene smalle schijf. Yoor de schutters 2e klasse bedraagt de prijs f 4, voor die der le f 5, terwijl voor de scherpschutters twee prijzen worden be stemd ad 6 en f 7, onverminderd aan ieder een verlof voor den tijd van 8 dagen met behoud van soldij. 5e Afdeeling. Het schatten van afstanden. Daaromtrent lezen wij in het Nederlandsche reglement het navolgende Daar in den regel aan den man zal worden kenbaar gemaakt, mot welk vizier hij zijn vuur moet afgeven, en de afstanden, waarop het te pas kan komen, zelfstandig op te treden, zelden meer dan 500 M. zullen bedragen, komt het er voor hem ook alleen op aan, om binnen dien af stand te kunnen aangeven met welk vizier een voor hem geplaatst doel, door een of meer staande, knielende of liggende manschappen voorge steld, beschoten moet worden. Voor het kader, officieren en onderofficieren, is het bovendien noodig, zich bekend te maken met de hulpmiddelen, die hen ook over de groo- tere afstanden kunnen doen oordeelen, waarop zij geroepen kunnen zijn, het vuur te commandeeren. 165. Als hulpmiddelen bij het schatten van afstanden kan met vrucht van de korrel worden gebruik gemaakt. Om met de korrel den afstand, waarop zich een infanterist of cavalerist bevindt, te schatten, geeft men aan het geweer een steunpunt, brengt de

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 320