310 kruin der korrel gelijk met den bovenkant van het hoofddeksel van den infanterist of cavalerist, en ziet vervolgens, het oog houdende ter hoogte van het achtereinde van het staartstuk, op welk lichaamsdeel de onder kant der korrel (niet van het voetstuk) gericht is. De richtingslijnen moeten hierbij niet op het doel, maar als raaklijnen daaraan worden gebracht, ten einde met meer juistheid de punten te kun nen nagaan, waar zij den waar te nemen persoon snijden. In verband met de hoogte der korrel (5 mM.) en den afstand waarop deze van het oog verwijderd is (1 M.), behoeft men de afmeting van het doel, door de korrel gedekt, slecht met 200 te vermenigvuldigen om ten- naastenbij den afstand tot het doel te vinden. Bedekt de korrel dus een liggenden man van 0,45 M. hoogte dan is deze op 90 M.bedekt zij een knielenden man hoog 1 M. dan is deze op 200 M.een geheele man hoog 1,75 M. op 350 M.een ruiter hoog 2,50 M. op 500 M.de helft van een ruiter op 250 M. 166. Langs wegen kunnen boomen en telegraafpalen als hulpmid delen bij het schatten dienen. 167. Is men georiënteerd op eene kaart, dan kan men de afstanden tot de daarop aangegeven punten aflezen. 168. In de nabijheid van artillerie geplaatst, die zich ingeschoten heeft, vrage men haar de gewenschte inlichtingen. 169. Het waarnemen van den aanslag van salvo 's kan dienen om de gedane schatting te verbeteren. 170. Het vermenigvuldigen van het aantal seconden, verloopen tusschen het oogenblik, waarop men een schot ziet en dat, waarop men het hoort, met het getal 333, geeft het aantal Meters aan, waarop men van het punt, waar het schot viel, verwijderd is. Een horloge, eene geoefendheid om in de se conde 2 passen te maken of van 1 tot 6 te tellen, kunnen hierbij te pas komen. Wij zijn hiermede aan hot einde gekomen van ons vergelijkend on derzoek der beide genoemde reglementen. De meest voor de hand liggende verbeteringen, die in ons reglement o. i. zouden kunnen worden gebracht, zijn 1Flaubertoefeningen 2. Meer schijfschieten; minstens 2 maal 's weeks in den droogen mousson, 1 maal 's weeks in don natten mousson; 3. Het aantal per man te verschieten patronen onbepaald stellen hoe meer, des te beter

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 321