311 4. Den schutter interesseeren bij ieder schot, om op een verderen afstand over te gaan; 5. Den afwezige, bij eene volgende oefening, eene dubbele oefening doen verrichten 6. De salvo vuren vaker beoefenen; 7. Het prijsschieten meer oordeelkundig regelen en 8. Het afstandenschatten hoofdzakelijk door het kader doen be oefenen. De schijfschietoefeningen worden tegenwoordig zeer veel in de militaire litteratuur besproken, zoodat men de te raadplegen boeken slechts voor het grijpen heeft. Onder het schrijven dezer regelen kwam ons o. a. onder het oog eene nieuwe studie over dit onderwerp van den Franschen kapitein adjudant Baumgartner getiteld: „Etude des règlements de tir al- lemand, anglais et autrichien et leur comparaison avec le manuel dc tir francais", welke interessant belooft te worden. [Bulletin de la reu nion des officiers, no. 33 van 19 Augustus 1882]. Terecht zegt de Heer Baumgartner, dat het schijfschieten eene oefening voor de infanterie is, waarbij alle andere oefeningen behooreu achter te staan. Un outil plus perfectionné réclame un ouvrier plus habile. Zeer waar, en daarom moet het voorschrift, dat de instructie van het te geven onderwijs regelt, niet achterstaan bij die van andere rijken. In dat voorschrift moet aangegeven zijn, hoe het kader het moet aanleggen, om den soldaat met zijn Beaumont-geweer bekwamer te maken dan zulks vroeger verlangd werd, toen hij een tromplader bezat, terwijl de Regeering de gelden niet mag weigeren, die voor eene meer degelijke oefening zouden blijken noodig te zijn. In het eerste deel van kapitein Baumgartner's studie treffen wij reeds zaken aandie wij te voren nog niet hadden ontmoet. Bij het Duitsche leger leert het kader den soldaten het „aftrekken" door den vinger op hun vinger te leggen, om op die wijze duidelijk te maken, hoe men langzamerhand en gelijkmatig dient door te drukken tot dat de trekker overslaat, terwijl de onderofficieren en korporaals bij de voorbereidende schietoefeningen een met een gaatje doorboord

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 322