BESCHOUWINGEN OVER INDISCHE TACTIEK. In No. 12 van den jaargang 1882 van dit Tijdschrift trof ik met genoegen de beschouwingen aan, waarop ik boven doelde. Ik meende dadelijk, dat dit onderwerp niet onopgemerkt mocht blijvendaarvoor is het te actueel. En hoewel ik nu volstrekt niet beweer, eene ge vestigde opinie over Indische tactiek te hebben, meende ik toch het beroep van Lochman v. B. op zijne kameraden, om van gedachten te wisselen, te moeten beantwoorden. Of nu een nieuw werk over Indische tactiek door zoo velen ge- wenscht wordt, zooals Lochman v. B vermeent, wil ik onbespro ken latendat het echter recht van bestaan heeft, is boven twijfel verheven. Het blijkt toch uit het algemeen gebruik, dat nog altijd wordt gemaakt van het werkje over velddienst en vechtwijze van den majoor W. A. van Rees. Men zou kunnen opmerken, dat daar eenige reden voor bestaat, aangezien dit werkje eenig isdoch hoewel dit argument juist moge zijn, meen ik toch dat er niet zooveel aan die handleiding ontbreekt, dat het algemeen gebruik niet hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de degelijkheid. Lochman v. B. zou ik nu willen aanraden als ba sis aan te nemen dat werkje van Van Rees en verder als bronnen alleen de Indische krijgsgeschiedenis en eigen ondervinding te raad plegen en vooral niet te maraudeeren op het gebied van Europeesche tactiek. Ik stel me voor, dat zoodoende de achtereenvolgende hoofd stukken van dat werk in dop, geplaatst in dit Tijdschrift, weldra tot eene zeer vruchtbare bespreking aanleiding zouden geven, waarmede alweer Lochman v. B. zijn voordeel zou moeten doen. Ik geloof niet, dat er gebrek aan medewerking zou zijn. Men vindt wel mede werking, als er maar een doel is; losse artikelen leest men, soms spreekt men er over en legt ze daarna bij de anderen. Ik wensch van harte, dat Lochman v. B., die de zaak zoo flink

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 324