314 op het tapijt bracht, ze niet zal laten rusten. Onze collega's zijn zoo rijk aan oorlogservaring, dat het jammer is, dat er niet meer hand leidingen bestaan, waarin zij de opmerkingen, waartoe die onder vinding heeft geleid, in gecondenseerden vorm aan de jongeren voor zetten. In zijn opstel zegt L och man v. B. iets over het uitgeven van orders. Dadelijk dacht ik„dat is gevaarlijk." Mij dunkt het toch even verkeerd of onvoldoende, een windstreek als marschrichting aan te geven bij den afmarsch, als het bepalen van het maximum aantal passen, waarop gevuurd mag worden. Hij, die den troep uitzendt, moet zelf den middenweg kennen en zonder den geleider of commandant de handen te binden, hem ook maar niet de poort uitdringen. Zulke zaken dient men langzamer hand te leeren en daartoe zijn dergelijke manoeuvres, als waarvan Lochman v. B. spreekt, ook zeer goed. Ook ik maakte zulke manoeuvres in twee andere garnizoenen mede, en, hoewel het warme dagen waren, kon ik niet ontkennen dat ze nut stichtten. Zoodra echter de troep kwam in het stadium van „moe zijn", was de attentie en dus ook het nut nog slechts hersenschimmig. Die wandeltochten van officieren op het kompas zijn zeker niet ernstig gemeend; mis schien is het een drukfout. In ieder geval zou ik hem afraden, er in de sociëteit over te praten. Met den aanval op de wetenschappelijke vereenigingen kan ik mij in het geheel niet vereenigen; en, hoewel het met de Indische tactiek weinig heeft uit te staan, kan ik die onverdiende attaque niet koel aan zien. Werkelijk, het is de schuld niet van het diertje zelf, dat die vereenigingen veelal zijn, zóó als Lochman v. B. ze leerde ken nen. 't Is waar, ook ik woonde te Buitenzorg over torpedo's eene voordracht bij, waarvan de spreker zelf niet veel snapte en later een erg verkoelende speech over de Noorpool-expeditie van 1700 en zooveel [de laatste helft kwam nooit klaarj, doch ik hoorde ook voordrach ten, die van veel beter gehalte waren en die meer nut voor de of ficieren hadden dan elke andere oefening op het terrein, in dien tijd en met die inspanninghad kunnen afwerpen. Laat Lochman v. B. het zelf maar eens probeeren een militair onderwerp goed te verwerken, dan zal hij dadelijk van zijn collega's

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 325