316 - latere critielc. Dat napraten bij het in elkaar schroeven van het rapport leidt toch alleen maar tot onaangenaamheden. Werkelijke fouten straffen zich zelf op het terrein en verschil van inzichten blijft altijd bestaan. Het is voor een beoordeelaar bepaald onmogelijk, alle details saam te vatten, die den ondergeschikte op een zeker moment tot deze of gene handeling noopten. Ik haast mij hieraan toe te voegen, dat natuurlijk op den voor grond moet staan uitvoering van de gegeven opdracht, doch ik wensch, dat men aan den officier de keuze der middelen overlate. Onder de middelen, gebezigd om het doel te bereiken, behoort het vuur. De toe passing daarvan nu per se aan banden te leggen, terwijl het geweer een vizier heeft tot over de 1000 passen en de officieren soms een telemeter bij zich dragen, dunkt mij zeer verkeerd, te meer daar de regeling van het vuur op een troep of stelling op grooteren afstand dan 600 pas, juist daardoor zeer kalm kan plaats hebben. Tegen een stout opdringenden vijand (die dus zelf ook niet veel kan vuren) zijn natuurlijk de vernietigende salvo's van 100 pas te verkiezen. Nog eens: men moet deze en andere middelen, gebezigd ter berei king van het doel, aan de keuze der ondercommandanten overlaten; waarlijk de subalterne officieren zijn daarvoor wel berekend! Lochman v. B. doet het voorkomen, alsof overschrijding van de reglementaire 600 passen verkeerd zou zijn. Ik weet wel, dat men in Europa, na de invoering van vizieren van 1600 en 1800 Meter, weer is teruggekomen op dit dolzinnige vuur, maar daarover zijn allen het ten slotte toch eens geworden, dat de uitwerking van Infanterievuur boven de 1000 en 1200 Meter onzin is, maar dat daar beneden, zooals 1000 Ind. passen, de toepassing er van zulks volstrekt niet is, mits het doel goed zichtbaar zij en de munitie- voorraad het toelate. Hoe Lochman v. B. den vijand zoo spoedig mogelijk denkt te overvleugelen en in front vast te houden zonder (voorafgaand?) vuur gevecht, behoeft nadere toelichting. Betrekkelijk den marschvorm met échelons kan Lochman v. B. misschien wel gelijk hebben, hoewel het verspreiden van zijn troep in de bedekte en geaccidenteerde Indische terreinen ook weer gewaagd is, tenzij ieder onderdeel tijdelijk zonder ondersteuning kan zijn. Dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 327