21 Voldoet na deze bewerking het beeld wat kracht van toon en duidelijkheid betreft aan de gestelde eischen, dan wordt de plaat met schoon water flink afgewasschen, en daarna gefixeerdd. w. z. het daarop gevormde beeld onveranderlijk gemaakt. 6C. Deze bewerking, welke ten doel heeft het jodzïlver van de plaat te verwijderen uit die gedeelten, waarop het licht zijne wer king niet heeft uitgeoefend tengevolge waarvan deze weder helder en doorschijnend worden geschiedt door het bedekken der glas plaat met eene laag eener oplossing van cgancalium of ook wel on der zwavelig zure soda in water, in bepaalde verhouding. De overige deelen der plaat, waaruit het neergeslagen zilver niet werd opgelost, geven nu een beeld, dat wat licht en schaduw betreftjuist het tegenovergestelde van het voorwerp teruggeeft, en daarom met den naam van negatief bestempeld wordt. Na het fixeeren wordt de plaat wederom met schoon water flink afgewasschen, totdat geen spoor van het fixeermengsel meer daar op aanwezig is. Somtijds kan het noodig zijn, het beeld na het fixeeren nogmaals te versterkeneene bewerking, welke bij het photografeeren van kaarten bijna altijd plaats vindt, als men de witte (doorschijnende) partijen van het beeld der kaart beter wenscht te doen uitkomen Deze bewerking kan zoo noodig in 't volle licht plaats hebben. 7°. Nadat de plaat vervolgens behoorlijk is afgespoeld en ge droogd, gaat men om het beeld door aanraking a. a. niet te be schadigen ten slotte over tot het bedekken der plaat met eeue door schijnende dunne laag vernissamengesteld i*it een mengsel van sandarak, kamferVenetiaansche terpentijnlavendelolie en alcoholof ook wel met eene oplossing van witte schellak en sandarak in alcohol alles in bepaalde verhouding. Welke voorzorgen men ook neme, om bij deze bewerkingen geene stofdeeltjes op de glasplaat te krijgen, toch zal men daarin meestal niet slagen. De hierdoor ontstane lichte punten moeten dan na het vernissen met zacht potlood, of wel met een penseel met Oost-Indischen inkt in overeenstemming met de omliggende tinten worden bijgewerkt (geretoucheerd).

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 32